- Проф. Кръстьо Петков
За обединение на всички социалдемократически формирования в страната призоваха в Благоевград лидерите на ПП „Български социалдемократи” Георги Анастасов и ОБТ „Български лейбъристи” проф. Кръстьо Петков.
Първата стъпка към единението вече е сторена, предстои официален акт, който ще е на 2 август. Тогава седемте поканени за политически дебат ще се съберат най-напред пред паметника на покойния д-р Петър Дертлиев.
„Ще правим това, което новите леви и социални движения правят в Европа и по света - гласът на губещите от кризата срещу корумпирания олигархичен елит да се чуе в следващия парламент. Да не се прилага у нас вече формулата "БСП плюс", която се изчерпа и БСП оцени това, като от централата обявиха, че се явяват сами на вот следващата година. Искаме да направим единение на всички социалдемократически партии, да има единен субект, който да е член на Социалистическия интернационал и на ПЕС, за да може България и хората на труда да имат някой, който да ги защитава в парламента”, коментира проф. Петков.
„Следващата седмица от името на двете политически партии и като депутат, внасям в Народното събрание искане на коренни промени в Избирателния закон. Предлагаме да се направи единен идентификационен номер на всеки българин, който да е валиден при събиране на подписки за участие в избори, при референдуми и други мероприятия, за които се изисква от гражданите да съобщават писмено ЕГН и лични данни. Разбираемо е, хората се страхуват да дават личните си данни, а без тях съответните подписки са нелегитимни. От друга страна, с въвеждане на този единен идентификационен номер, ще се игнорират изборните машинации, прилагани успешно у нас”, мотивира се социалдемократът Георги Анастасов.
„С промените в изборното законодателство ще се отървем от над 1,5 милиона т.нар. мъртви души, които са обществена тайна”, обясни депутатът Анастасов.
Двете партийни централи настояват занапред политическите субекти, участващи в различни избори, да имат само по един застъпник в съответните комисии, а тези партии или коалиции, които не са извън парламента, да имат свой представител в Централната избирателна комисия.