/ /iStock

Министерството на вътрешните работи (МВР) продължава да проверява дали родител има съгласието на другия родител при пътуването извън България с малолетни и непълнолетни деца. Това не става регулярно, както преди приемането на страната в Шенген, а по време на прилагането на "компенсиращи мерки" в зоните на сигурност на международните летище в страната или при спонтанни гранични проверки, обясняват от МВР в отговор на запитване на "Дневник".

От предоставените данни се разбира, че от началото на януари 2025 г. (след пълното присъединяване към шенгенското пространство) от МВР отчитат, че не е допуснато извеждането на 30 деца.

Липсата на граничен контрол дава възможност за бързо и лесно преминаване на единия родител с детето, без съгласието на другия. Припомняме, че България стана пълноправен член на Шенген на 1 януари тази година и граничният контрол с Гърция и Румъния падна.

Досега не бе разрешено децата да напускат страната, ако нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници или попечители, според българския Закон за личните документи.

Така всички малолетни (до 14 години) и непълнолетни (между 14 и 18 години) български граждани ще могат да пътуват без това ограничение в Шенген. Това би предизвикало проблеми при разделени или разведени родители.

Ако все пак има родител, който не желае детето му да пътува с другия, има процедура от районния съд за издаване на заповед детето да не напуска страната.

За да излезе детето извън страната е необходим международен паспорт. При издаването му обаче се изисква съгласието и на майката, и на бащата. Така и двамата обявяват съгласие детето да пътува в шенгенското пространство.

Не се изисква паспорт при децата над 14 години, но под 18, тъй като според закона те вече имат лични карти.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня