Логичната формула за съставяне на кабинет е отново двете най-големи формации ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да са заедно под някаква форма, с подкрепа евентуално от ИТН, коментира пред NOVA социологът Първан Симеонов от „Галъп интернешънъл болкан“.
 


„От едната страна се формира етнически блок, което не е добре, а от другата - радикален. Оказва се, че центристите би могло да се съберат заедно с подкрепа на една от партиите, която навремето беше по-радикална, а сега е по-благоразумна. За да е стабилно такова нещо, трябва да има известна доза ново начало. Тя винаги може да се добави по някакви начини. Може да се стигне до необходимост и от БСП. С „Възраждане” ми се струва трудно. А ако бях на мястото на МЕЧ, щях да съм опозиция и да чакам следващите избори, където да порасна още повече”, поясни той.

Според Първан Симеоново приятна изненада от изборите е активността, която показва, че до урните са отишли около 2,5 милиона души. „ГЕРБ-СДС повишиха доста резултата си - с около 100 хиляди гласа. Това означава, че са върнали част от своите гласоподаватели. Същото важи и за ПП-ДБ. 73% от гласувалите за „Възраждане” сега, са го направили и миналия път. "Движение за права и свободи - Ново начало” е взело гласове от ГЕРБ-СДС. „Алианс за права и свободи” не са взели почти от никъде другаде, освен от традиционния си електорат. БСП също си връща гласове от хора, които преди това са дали вота си за ПП-ДБ. А МЕЧ взима буквално от всяка партия”, допълни политологът.

Относно образованието на гласоподавателите, най-много висшисти има сред симпатизантите на ПП-ДБ. 71% от гласувалите за тях са с висше или полувисше. Най-малко висшисти има сред гласоподавателите на „Алианс за права и свободи”, уточни Симеонов.

Какво казват политолозите

Ако бъде избран председател на Народното събрание, потенциално той може да стане на по-късен етап и кандидат за следващ министър-председател.

Това мнение изказа политологът Милен Любенов в студиото на "Здравей, България", който заедно с Цветанка Андреева и пиар експертът Нидал Алгафари коментираха темата дали ще има редовен кабинет и как ще се излезе от изборната спирала.

„Ако бързо изберат председател, това ще е добър знак, че парламентът няма да буксува. Като фаворит ГЕРБ-СДС е редно да посочи председател на НС. Поне ще постигне съгласието на останалите участници, освен ако не се тръгне към изграждане на мнозинство анти-ГЕРБ", смята Андреева. Според политологът ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ би следвало да са основен конструктор в парламента заради идеологиите им.

”Разпределението на НС е интересна тема. Потенциален председател би бил и кандидат за служебен министър-председател", отбеляза Милен Любенов. По думите му каквото и мнозинство да бъде съставено, другата важна тема е изборът на главен прокурор.

”Председателят трябва да бъде от ГЕРБ. Това ще е за един период от време, през който народните представители да приемат нови закони за вдигане на бариерата за влизане в НС", заяви Алгафари. И допълни, че според него прагът трябва да стане 8%.

Алгафари не смята, че ще бъде съставено правителство: "Наши мечти са ГЕРБ и ПП-ДБ да се съберат", коментира експертът.

Мнението на журналистите

„Видеонаблюдението се оказа изненадващо добър подход в улавянето на недобри практики. То доказа всичко, за което предполагахме, че се случва. Независимите наблюдатели към неправителствения сектор не са чак толкова много, останалите са партийни застъпници”, каза в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS журналистът Людмил Илиев.

„Имаше поредица от избори, по време на които невалидните бюлетини бяха много на брой. Проблемът е в недоверието в изборния процес”, коментира друг журналист - Георги Марчев.

Според журналиста Ружа Райчева появилите се записи от избирателните секции не са изненада. „Хората вече приемат за даденост това, че има корупция. Смятам, че сегашните избори са едни от най-купените в последните четири години”, посочи тя.

„Големите партии имат интерес да получат повече мандати, за да направят евентуално редовно правителство. Но влезеше ли в парламента и „Величие”, това затрудняваше задачата още повече”, каза още Райчева.

Според Марчев попълването  на празни бюлетини повишава избирателната активност и вдига прага за влизане в парламента.
 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня