Секретарят на президента по правни въпроси Пламен Узунов е в Специализираната прокуратура за разпит в качеството му на свидетел. Това съобщи прокурор Генка Бързашка.

"Пламен Узунов е призован нормално по телефона, лично аз го призовах по телефона, за което е изготвен протокол вчера", заяви тя. Дошъл е сам в сградата на Специализирания съд и се разпитва в момента като свидетел, уточни още Бързашка.

Пресслужбата на Радев за отведения за разпит секретар: Президентството не е разследващ орган

В момента се провежда заседание, на което се гледа мярката за неотклонение на бизнесмена Пламен Бобоков, обвинен за участие в организирана престъпна група.

"Аз имам страшно много контакти, защото от 28 години съм в бизнеса, съвсем нормално е да познавам страшно много хора, но това не ме превръща в престъпник по никакъв начин". Това каза пред журналисти Пламен Бобоков.

По-рано днес стана ясно, че президентският секретар по правни въпроси и антикорупция Пламен Узунов е уличен в търговия с влияние.

На 27 декември 2018 г. той е изпратил на Пламен Бобоков съдебно решение, което още не е било подписано от съдиите от Върховния административен съд (ВАС). Шест дни по-късно решението става публично достояние.

Специализираната прокуратура разкри още, че Пламен Бобоков е лобирал пред членове на ВСС на избирането на прокурор от Русе за административен ръковидител на окръжната прокуратура в града. Натискът на Бобоков се е провалил, защото е бил избран друг кандидат. От прокуратурата приложиха и снимков материал на чатове, които доказват осъществената търговия с влияние.

пресцентър, прокуратура

пресцентър, прокуратура


В хода на досъдебното производство е назначена и изготвена компютърно-техническа експертиза на иззети мобилни телефони и таблети, ползвани от обвиняемите по делото. Информацията, анализирана в хода на същата, надхвърля 200 GB, съобщава прокуратурата. Видно от съдържанието на комуникация от изследвания мобилен телефонен апарат и мобилна компютърно-информационна система, ползвани от обвиняемия Пламен Бобоков., се установява наличието на информация под формата на текст, звук и изображения. От същата е видно, че обвиняемият е комуникирал с различни адресати, в това число лица с имунитет, висши държавни служители, както и с подсъдими и обвиняеми лица по дела на Специализирана прокуратурата, част от които се укриват в чужбина с цел избягване на наказателна отговорност.

След извършен наказателно-правен анализ на заключението на експертизата и приложенията към нея, наблюдаващите прокурори са констатирали доказателства за извършено престъпление по чл. 321, ал. 6 НК. В тази връзка на 19.06.2020 г. след разрешение на съдия се извършват лични обиски на лицата П.У. и Н.Н., както и претърсвания и изземвания. Изземват се веществени доказателства, относими към предмета на доказване, като след анализа им наблюдаващите прокурори ще преценят дали са налице достатъчно доказателства за ангажиране на наказателна отговорност на същите.

Първият случай се отнася до размяна на текстови съобщения между П.Б. и лице, обозначено като “Prezident-Pl. Uzunov“. От комуникацията е видно, че на 27.12.2018 г. „Prezident-Pl. Uzunov” изпраща поредица от съобщения на обвиняемия със следното съдържание: „Има само проект на решението“, „Първо ще го видиш ти“, „Още не подписано“. В отговор П.Б. пише: Разбрах“. На същия ден в 16.20 ч. обвиняемият получава от „Prezident-Pl. Uzunov” и снимков файл на съдебно решение, придружено с уточняващ текст: „Това е ще е в оригинал“.

На 03.01.2019 г. „Prezident-Pl. Uzunov” изпраща на П.Б. линк към съдебно решение на състав на Върховен административен съд от дата 02.01.2019 г. (първият работен ден на годината). Видно от публикуваното на интернет страницата на съда решение, същото е идентично с текста, изпратен от “Prezident-Pl. Uzunov” в 16.20 ч. още на 27.12.2018 г.

Вторият случай касае размяна на текстови съобщения между П.Б. и лице, обозначено като „Prok. Niki Nikolov“. Комуникацията между двамата е проведена в края на м. ноември и началото м. декември 2019 г. и съвпада с процедура по избор на административен ръководител на Окръжна прокуратура – Русе. Видно от протокол на заседание на Прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет, проведено на 04.12.2019 г., след явно гласуване за административен ръководител е назначен друг кандидат, участващ в процедурата.

Специализирана прокуратура заявява, че ще продължи действията си по разследване и ангажиране на наказателна отговорност на лица, осъществяващи престъпления, независимо от тяхното служебно положение, социален статус и политическа принадлежност,  заявяват оттам. От ПРБ уточняват, че наблюдаващите прокурори ще преценят и това дали в случай, че са налице доказателства за търсене на дисциплинарна отговорност на магистрата, респективно ще сезират главния прокурор.
 

пресцентър, прокуратура

пресцентър, прокуратура

пресцентър, прокуратура



Преди да стане секретар на президента, Пламен Узунов беше служебен министър на вътрешните работи в кабинета на проф. Огнян Герджиков. Узунов нашумя около проверката на обществена поръчка, която се извършваше от европейската служба ОЛАФ. Поръчката е на стойност 29 млн. лв., и е била пусната именно по времето на служебния кабинет на Радев. Тогава министър на вътрешните работи е Пламен Узунов, назначен от президента, а по-късно станал и негов най-приближен съветник.

През март 2019 г. Узунов определи обвиненията срещу него като бутафорни. По думите му като министър на вътрешните работи от 27 януари до 4 май 2017 г. няма нищо неправомерно извършено и се закани да съди, всеки който го уличава в престъпление.