САК: С уволнението на Тодорова ВСС предава отново доверието на обществото
САК: С уволнението на Тодорова ВСС предава отново доверието на обществото / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Софийска адвокатска колегия (САК) винаги е подкрепяла законността и справедливостта. САК подкрепя независимостта на колегите съдии и се противопоставя на безпринципността и административното вмешателство в тяхната работа, се заявява в декларация на адвокат Петър Китанов, председател на Софийска адвокатска колегия.

Поводът е освобождаването от длъжност от Висшия съдебен съвет на съдия Мирослава Тодорова, председател на Съюза на съдиите в България. "САК застава на позицията, че формализмът на ВСС в този конкретен случай най-малко е в помощ на съдебната система и организацията в работата на българския съдия.

Висшият съдебен съвет е призван да създава условия за проява на професионализма, безпристрастието и необременената правна мисъл на българския съдия. Наместо това с акта на налагането на най - тежкото наказание - уволнение към съдия Мирослава Тодорова, дръзнала да споделя и да се бори за своята независимост - ВСС не само създава предпоставки за никому непомагащите хаос и безпринципност в системата, но и предава - за пореден път - доверието на обществото, което му е възложило мисията да създава условия за предотвратяване на подобни нарушения, а не да налага показни наказания на работещите и мислещи хора от съдебната система.

САК апелира за създаване на условия за спокойна от административно вмешателство и битови неудобства дейност по правораздаване, чиято единствена задача да бъде обективност, независимост и професионализъм. Единствено тогава изискванията към българския съдия могат да бъдат безкомпромисно високи, очакванията на обществото - големи, а моралната и професионална отговорност на съдията - безкрайна”, се заявява в декларацията, подписана от Петър Китанов.

В четвъртък Висшият съдебен съвет уволни дисциплинарно съдия Мирослава Тодорова заради забавени мотиви към дела. Това е второто дисциплинарно дело срещу Тодорова, образувано за по-малко от година. Основанието за образуването му е системно неспазване на сроковете за написване на делата, а конкретният повод - забавено с четири години и осем месеца написване на мотивите по дело за отвличане, поради което то е било прекратено заради изтичане на абсолютната давност, към което бяха присъединени още две дела.