Напрежението в "Продължаваме Промяната" се увеличава с всеки изминал ден. Още хора напускат редиците на партията. Към момента от снощи до тази сутрин това са заявили четирима души - Георги Клисурски, Стоил Моллов, Емил Соколов и Даниел Михалев. Към момента от "Продължаваме Промяната" няма официална позиция или коментар за случващото се в последните два дни. Единствено написаха в официалния си профил във фейсбук: "Ако всички политици реагираха на сигнали за потенциална корупция, като Кирил Петков, щяхме да живеем в друга България".
Още снощи Георги Клисурски съобщи в социалните мрежи, че напуска, защото е "разочарован и омерзен“.
Клисурски беше зам.-министър на финансите в кабинета "Денков" и съветник на вицепремиера по европейските фондове и министър на финансите Асен Василев по време на кабинета "Петков". От август 2022 г. до март 2023 г. е председател на Съвета на директорите на „България Хели Мед Сървиз" ЕАД. Завършва Американския колеж, има магистърска степен по бизнес администрация от бизнес училище Уортън и магистърска степен по държавно управление от Харвард.
Георги Клисурски напуска „Продължаваме Промяната”
Експертът по конституционно право Стоил Моллов също посочи, че напуска.
"Без да вкарвам излишен драматизъм, подавам своето заявление за прекратяване на членството си в ПП", заяви той в профила си във фейсбук и допълни: "Като искрен демократ и човек с десни убеждания, считам, че са необходими още оставки, тъй като освен Кирил Петков, има поне още трима, които направиха адски много за това ние - членовете на партията, а и цялата демократична общност, да станем за посмешище в очите не само на корупционното мнозинство и на бутафории, като Ивелин, Костадин и Радостин, но и в очите на близките ни хора".
Моллов е доктор по конституционно право, преподавател по конституционно право в Софийския университет (2006 – 2018 г.) и в Нов български университет. Адвокат е от Софийската адвокатска колегия с над 20-годишен стаж в сферите на административното и търговското право.
И експертът по конституционно право Стоил Моллов напуска редиците на ПП
Малко по-късно за напускането си съобщи и Емил Соколов.
"Днес подадох заявление за прекратяване на членството ми в “Продължаваме Промяната”. За момента ще се въздържа от коментари. Успех на читавите хора там, ще им е нужен", посочи във фейсбук профила си Солоков.
ПП напуска и заместник-кметът на Младост Даниел Михалев.
"Скъпи съмишленици, воден от отговорността към себе си и към хората, които съм привлякъл към каузата, в която някога съм вярвал, обявявам решението си да напусна „Продължаваме Промяната“. Не съм политик по призвание. Аз съм човек, който иска да свърши работа така, че местата, на които съм стъпил, да изглеждат по-добре, когато си тръгна. Започнах работа в „Продължаваме Промяната“ като областен координатор, не заради амбиция, а защото вярвах, че около себе си познавам много хора - от работата, от спорта, от доброволчески инициативи - които имат капацитет, хъс и морал, какъвто в политиката рядко се вижда. Видях в тях потенциал да се превърнат в една модерна, добре организирана гражданска машина, която може да носи истинска, трайна обществена полза. И те го направиха - не с думи, а с безкрайни часове труд, отказ от личен живот, и най-вече с вяра, че това има смисъл", посочва Михалев.
"Странното беше, че колкото по-силна ставаше структурата, на която бях координатор, толкова по-слаб интерес се усещаше от ръководството към нея. Първата ситуация, с която се сблъскахме - как човек като Константин Бачийски, едновременно тогава близък приятел на Кирил Петков и най-очевиден саботьор на интересите на ПП, и местни, и национални, оставаше непокътнат и всесилен. Давам си сметка, че оттам нататък започнах да забелязвам аналози в тревожен цикъл: местните структури се игнорираха с всякакви различни извинения; волята на събранията, включително и на общото събрание на партията, се прегласуваха, докато резултатът не отговори на очакванията; листи се пренареждаха, в пряк разрез с устава и процедурите за подреждането им; контролният съвет се оказа неспособен да реагира дори на престъпление, извършено спрямо мен от член на партията. Подадох сигнал. Чаках година и половина. Нищо. Докато извършителят не напусна сам. Затова и ме изненада призивът на председателите от вчера да се пращат сигнали, за да започнат “ударни” проверки по тях", допълва той.
"Управлението започна да се капсулира, докато вътре не остана един приятелски кръг. За останалите - развитие, отговорности и глас вече сякаш нямаше. Много от най-качествените хора, които познавах, си тръгнаха, тихо, с достойнство, някои бяха и прогонени, без свян за свършената от тях работа. Хора с опит, с експертиза, с човещина. Не си тръгнаха, защото се отказаха от каузата, а защото спряха да я виждат там. Събитията от последните дни - сигналите от колегите районни кметове и общински съветници срещнаха отбранителна реакция и внушения за външен натиск. Станахме свидетели и на изключителна мобилизация на всички тролски фабрики на ПП (лесно разпознаваеми по липса на каквато и да е история на профилите и идентични послания). И вместо фокус върху фактите и търсене на вътрешнопартийна отговорност, се пропагандираха съмнения в мотивите. Става дума за цялостното отношение към хората, принципите и каузите. Властта трябва да служи, не да прикрива. Затова говоря. И затова си тръгвам", казва още в поста си в социалните мрежи Даниел Михалев.
На всички почтени хора, останали в ПП - знам, че сте там. Водили сме безсънни кампании, радвали сме се на постиженията, защитавали сме достойни идеи заедно. Ще се срещнем пак, в каузи, които си струват, допълва той.
"И накрая - не призив, а молба. Разбирам разочарованието, което мнозина преживяват днес. Когато думи като „прозрачност“ и „промяна“ загубят тежест заради действията и фасадата, която поддържат онези, които продължават да ги ползват по навик, а не по убеждение, тогава усещането не е просто политическо. То е лично. Към демократичната общност - към онези, които вярват, че страната ни може да бъде място на ред, свобода и уважение - Не изпадайте в цинизъм. Не казвайте “Всички са еднакви”. Не са. Прекалено дълго заменяхме отговорността с оправдания. Време е да покажем, че вярваме в нещо повече от думи. Както Апостолът ни е завещал - дела трябват. Към хората на Младост, като заместник-кмет, оставам отговорен, докато мога да бъда полезен и докато има нужда от моята експертиза", завършва Михалев.
Заместник-кметът на столичния район „Люлин“ Мирчо Стоянов също напуска ПП.
"Напускам ПП "Продължаваме Промяната", поради дълбокото си разочарование и отстъпление от принципите, които ме привлякоха преди близо четири години. Влязох в много битки с надежда и сърце, като кандидат за народен представител за 48-то и 49-то НС, привличах за каузата множество хора, като председател на структурата в район "Люлин" до днес. Продължавам работата си като зам. - кмет в Район "Люлин в служба на гражданите", написа Стоянов във Facebook профила си.
Ключова оставка на 25 юни - Кирил Петков
Вчера Кирил Петков подаде оставка като съпредседател на ПП и като депутат.
"Искам да поема лично политическата отговорност във връзка с номинациите на тези хора и си подавам оставката като съпредседател на „Продължаваме промяната“. Подавам си оставката, защото искам да кажа, че каузата на ПП е по-голяма от всеки един от нас", каза Петков по време на извънредна пресконференция.
"Искам да се извиня на нашите избиратели, че съм допуснал тази кадрова грешка. Искам да кажа, че в тези 4 години никога не съм ги предал - винаги съм работил с мисъл за тях и това, което съм вярвал, че е добре за тяхното благополучие. Дори и политически ни врагове знаят, че бях неподкупен и четен с публичните финанси", каза още той и допълни, че същото може да каже и за Асен Василев, Николай Денков, Лена Бориславова и всичките му колеги в изпълнителния съвет, както и всички депутати.
"В тази партия има много свестни хора, Асен Василев - мой съпредседател и приятел, акад. Николай Денков сред учените в света - тези хора са богатство за нашата държава", посочи още Кирил Петков.
Кирил Петков подава оставка като съпредседател на ПП и депутат от партията
Скандали, оставки, обвинения и разследване в Столична община
Кметовете на столичните райони „Младост“ и „Люлин“, както и двама общински съветници от ПП обявиха също, че напускат формацията с мотива, че от партията им е оказван системен натиск "за манипулиране на обществени поръчки, проценти и пренасочване на средства към партийната каса".
Служители на Антикорупционната комисия извършиха претърсвания в Столичната община, а Софийската градска прокуратура обвини четирима души за взимане на подкупи и участие в организирана престъпна група.
На заместник-кмета на София Никола Барбутов в направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“ са повдигнати две обвинения - за участие в организирана престъпна група и за обещаване на подкуп. Той е освободен от длъжност.
Трус в ПП: Запис за корупционни практики в Столична община доведе до редица оставки (ОБЗОР)
Мнението на експертите
Скандалът, който се разразява в последните дни, е не само със силен магнитут, но и право в сърцето на „Продължаваме промяната”. Защото партията е изградена на база антикорупционно говорене и когато става дума за такъв скандал в техните среди, това може да нанесе тежка щета върху тях. С оставката на Кирил Петков партията се опитва да набие спирачки на скандала, чрез поемане на политическа отговорност от най-високо ниво. Ако не се поеме такава – влиза се в криза, не че няма гаранция, че такава няма да се случи и сега. Това каза политологът Димитър Ганев пред NOVA.
Общността на ПП-ДБ се намират в криза вече една година, допълни той.
Социологът Първан Симеонов е на мнение, че с ПП се случва това, което се случва с всяка нововъзникнала формация – „когато има вълна, тя те носи и на нея се качват всякакви хора, които може да си ги проверил, но може и да не си”. Той допълни, че такива хора не споени от идея, а от протестно поведение и „когато стане ясно, че няма ресурс и власт, почват да се ориентират на другата страна”. По негови думи скандалът корупцията в Столична община е много сериозен.
„ПП и ДБ са много различни. ДБ отдавна ги тегли към ГЕРБ и никога не са имали шанс да се разкрачат от ПП, защото електоратът им може да отиде при „Продължаваме промяната”, каза още той.
Социологът е на мнение, че двете формации трябва да продължат заедно.
Димитър Ганев допълни, че ако ПП и ДБ се разделят преди президентските избори, „това ще бъде истинска катастрофа за тях”.
Темата беше коментирана и в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS от политолога доц. Татяна Буруджиева и бившия депутат от ПП-ДБ Искрен Митев. И двамата бяха категорични, че „няма никакъв повод за радост у гражданите, когато една партия се съсипва”.
„Петков беше сам на пресконференцията, на която обяви, че ще подаде оставка. Може би не са искали да се задават въпроси на другите около него”, предположи доц. Буруджиева.
Според нея вината за подбора на кадрите не е лично на Петков, а партийна. „Подаването на оставка невинаги е поемане на отговорност”, подчерта политологът.
„Политическите опоненти на ПП-ДБ да не бързат да се радват, защото в живота никога не се знае какво предстои. Когато Христо Иванов подаде оставка, неговата формация стана по-силна”, подчерта Искрен Митев.