„Продължаваме Промяната – Демократична България” потвърдиха решението си да внесат вот на недоверие към кабинета "Желязков", ако новата коалиция не поиска конвергентен доклад за приемането на България в еврозоната. Според формацията част от новите управляващи се опитват да спрат този процес.
Само 10 дни след полагането на клетва на кабинета „Желязков” вече се чуват първите заявки за вот на недоверие. Причината – забавянето с искането на извънредния доклад за влизането на страната ни в еврозоната. От „Продължаваме Промяната – Демократично България” смятат, че има договорка в управляващото мнозинство заради позицията на БСП и на „Има такъв народ”, че не трябва да се прибързва. И финансовият министър Таменужка Петкова, и от ГЕРБ обаче вече увериха, че тази стъпка ще бъде предприета веднага след внасянето на бюджета за 2025 година.
Финансист номер 1: Присъединяването на България към еврозоната остава основен приоритет
Не така категорични са партньорите им от ИТН, които заявяват, че искането за доклад за еврозоната ще се случи, когато страната ни е напълно готова.
„Вотът на недоверие е част от инструментите на опозицията, както и протестите, например. В тази връзка ние ще използваме всички инструменти на опозицията, за да може да окажем влияние върху управляващите и да влезе България в еврозоната, както и да бъде поискан възможно най-бързо конвергентен доклад. Вие видяхте, че те имат огромна промяна в позицията си в рамките само на два дни. Първо казаха, че няма да влизаме в еврозоната, след това в петък вече заявиха, че са готови на 18 февруари да подадат искане за конвергентен доклад”, каза Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, предава NOVA.
Според Тошко Йорданов от ИТН, „ако страната отговаря на изискванията, добре, ние не сме против еврозоната. Ако не отговаряме на изискванията, просто не отговаряме”.
„Най-добре тия, дето влязат по темата, да им зададете простичкия въпрос, ако страната подаде доклад за влизане в еврозоната, без да отговаряме на условията и европейските партньори кажат „не”, защото те, за разлика от нас, не си затварят очите да си наместват данни, какви ще са последствията? Ще ни отложат минимум за две години”, допълни Йорданов.
Припомняме, че премиерът Росен Желязков обяви пред "Панорама", че след 18 февруари ще поискат конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната.
Той уточни, че това ще стане веднага след като бъде внесен новият бюджет за годината.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня