Големият шанс на българската кандидатура за генерален секретар на ООН беше тя бъде кандидатура на Източна Европа. В момента обаче има още няколко представители на региона, някои от които са класирани по-добре. Това коментира пред bTV бившият посланик на България в САЩ Елена Поптодорова.
Борисов: Ирина Бокова остава кандидатът на България за генерален секретар на ООН
„Имам усещането, че настъпи една фиксация върху един прекрасен лозунг - жена от Източна Европа начело на ООН", коментира тя, като допълни, че първата част от лозунга е „чудесна политическа абстракция, но не е най-важното условие".
Вчера премиерът Бойко Борисов заяви, че ще поддържаме сегашния си кандидат поне до 26 септември, но тогава тя ще трябва да е на първо или второ място на тайните гласувания в Съвета за сигурност.
„Изборът на генерален секретар не решава нито един български въпрос", категорична беше Поптодорова. Според нея „заместваме все по-нажежената международна обстановка" с въпрос, който вече е напуснал пределите на страната с направената от правителството номинация на Бокова.
Йотова: Да не се въвличаме в скандал, България да работи за кандидатурата на Бокова
Бившият ни посланик във Вашингтон посочи, че предстои изключително тежък Европейски съвет, който ще е първи след Брекзита. „За първи път трябва да се реши какво значи европейското единство. ЕС има много ясно структурирана глава административна и политическа, но му липсва единно тяло - няма европейска нация. Съвсем естествено е европейските лидери да търсят защита на населението", коментира Елена Поптодорова.
Според нея Евросъюзът няма да изчезне, но ще бъде преформулиран. „Изпитвам много силна тревога, че ние последователно отказваме да се включваме във формати, в които са намерили начин да си защитават груповия интерес, през който минава националният", отбеляза тя.
Меркел и Оланд ще търсят нов импулс за Европа на срещата на върха на ЕС
„Българският избирател още не е изградил у себе си европейска идентичност", коментира още Поптодорова и предупреди, че президентската кампания може да се окаже белязана от празни декларации за принадлежността към ЕС и НАТО и значително по-настойчиви опити на партиите да се харесат на избирателите чрез заигравания по темата за отношенията с Русия.
По този повод тя припомни скорошните кадри със стъпкването на знамената на ЕС и НАТО, станало „под благосклонния поглед и мълчания на национални лидери".