Председателят на Народното събрание издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум, съобщиха от парламента.

Причината е, че то не отговаря на изискванията на Конституцията на България, както и на правилата на Европейския съюз, към които страната ни се е ангажирала при присъединяването си.

Освен това в предложението не са отчетени важни решения на Конституционния съд, включително решение от 2024 година, което вече е дало ясно тълкуване по подобна тема.

Предложението нарушава както българските закони, така и международните ни ангажименти, затова не може да продължи напред в законодателния процес, пише в позицията на Народното събрание.

Това означава, че парламентът няма да разглежда предложението на държавния глава, нито ще го подлага на гласуване. 

От ГЕРБ потвърдиха новината с пост във Facebook, който гласи, че Народното събрание няма да подложи на гласуване предложението за референдум за еврото. 

Държавният глава предложи на 51-вото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“ на основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. 

"Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешна убеденост на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има право да се произнесе относно своите пари и благосъстояние", се посочва в предложението за референдум. 

"Националната валута – един от символите на държавността, е неделима и важна част от националната сигурност и националния суверенитет. Съгласно чл. 1, ал. 3 от Конституцията на Република България, никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет. Затова в сегашната ситуация на липса на достатъчна яснота за готовността за смяната на националната парична единица, при очерталото се разминаване между обществените нагласи и институциите, следва да се изпълнява волята на народа като суверен. Тази воля следва да се установи чрез произвеждане на национален референдум", пише още в мотивите.

В предложението на президента се посочва, че референдумът ще бъде тест за демократичността на 51-вото Народно събрание и ще покаже кой приема принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще. 

Предложението и мотивите към него, които бяха подписани вчера от държавния глава, бяха внесени в деловодството на парламента.  

Целия текст на предложението за референдум може да бъде прочетен тук