Отчитат спад на туристите в планините, въпреки атрактивните оферти
Отчитат спад на туристите в планините, въпреки атрактивните оферти / снимка: БГНЕС, архив
Отчитат спад на туристите в планините, въпреки атрактивните оферти
66080
Отчитат спад на туристите в планините, въпреки атрактивните оферти
  • Отчитат спад на туристите в планините, въпреки атрактивните оферти

Кризата се отразява и на планинарите, тъй като за поредна година от Българския туристически съюз отчитат спад на посещенията в хижите. В интервю за Дарик изпълнителният секретар на БТС Венцислав Удев обясни, че въпреки ниските цени на нощувките в туристическите хижи, любителите на този вид почивка през лятото намаляват.

Поне 30 пъти е спаднал броят на организираните екскурзионни летувания в сравнение с годините преди 1989 г. От Българския туристически съюз се надяват туристическите пътеки да станат държавна собственост и поддържането на маркировката им да се финансира от държавата.

„Отчитаме спад в посещението на туристите, въпреки че предлагаме атрактивни условия, на цени, които могат да си позволят обикновените хора. Всеки си носи храна в раницата, не може да си позволи да се нахрани в хижите. За обикновените хора е много трудно, казвам го с голямо безпокойство. Намалението на потока се дължи на тежката криза, която в момента изживява страната ни”, заяви Удев.

„Най-ниската цена е 6 лв. за стая без санитарен възел, с етажни санитарни възли. 6,8,10, 12 лв. за организирани туристи в стая в стая с две легла с тоалетен възел без консумация на храна. Всички хижи работят, навсякъде има хижари, независимо то слабия поток, сезонът минава успешно. Важно е, че няма произшествия, всички се връщат живи и здрави по домовете си”, коментира още той.

Екскурзионното пътуване е български патент и беше една от традиционните форми за пребиваване в планината. Много отдавна се работи върху него, 60-те години започна, но там източник за финансиране на самата издръжка на участниците идваше от бюджета на професионалните съюзи, от бюджета на просветата. Сега екскурзионното пътуване просто ме е срам да кажа с колко е намаляло. Намаляло е с 30 пъти най-малко, въпреки че едноседмично пребиваване в планината, седем дни, струва към 170-180 лева. Това беше масово явление, хижите пращяха по шевовете, нямаше къде да се настаняват туристите. Такива времена имаше”, отбеляза Удев.

„Финансирането на маркировките много отдавна е спряло, туристическите пътеки и пътища в България трябва да бъдат държавна собственост, за да се поддържат цялостно. Туристическата маркировка е животоспасяваща”, призна шефът на Българския туристически съюз.