/ /iStock

Домакинствата остават на регулирания пазар на ток за неопределено време, реши окончателно парламентът с приетите на второ четене промени в Закона за енергетиката. 

Либерализацията на пазара на ток за домакинствата се отлага за неопределено време, обясни председателят на бюджетната комисия Делян Добрев (ПГ ГЕРБ-СДС).

Българските домакинства ще продължат да бъдат на регулиран пазар на ток и ще са на 100% защитени от държавата, разясни министърът на енергетиката Жечо Станков. И припомни, че в момента действащите разпоредби предвиждат от 1 юли т.г. пазарът на битовите потребители да бъде изцяло дерегулиран. 

Българското правителство няма да допусне домакинствата да бъдат изложени на високите цени на тока на свободния пазар, категоричен е той. Предоговарянето на плана за възстановяване с Европейската комисия е свързано с насочване на средства към битовите потребители, средствата са за хората, подчерта Станков. И разясни, че със законопроекта ще бъде даден и шанс на всички 756 сгради, които са в плана за саниране, да бъдат санирани, а на над 1500 домакинства, подали документи за соларни или фотоволтаични панели на покривите си, да ги изградят. Начинът и моделът, който прилагаме, е запазване на битовите потребители на регулиран пазар с ясно гарантирана цена от държавата, всяка година на 1 юли до следващата на 30 юни ще се знае предварително какво ще е цената на тока и няма да има промяна в тяхната сметка, подчерта министърът. Ако до момента фонд "Сигурност на електроенергийната система“, който е на 100% финансово стабилен, компенсира крайния снабдител в лицето на НЕК, сега компенсацията ще е насочена директно към българските потребители, разясни Станков.

По думите му още с пакетната сделка, която нашата страна е предложила на Европейската комисия, битовите потребители ще бъдат запазени, като в региона ще продължат да работят въглищните централи, така че да бъде гарантирана енергийната ни сигурност

На практика потребителите излизат на либерализирания пазар, възрази Искра Михайлова от "Възраждане“, защото "регулирана цена“ в закона се заменя с "цената“. Потребителите ще получават някакви компенсации известно време, докато ГЕРБ решат, добави тя. 

"Възраждане“ и "Морал, единство, чест“ смятат, че се лъжат гражданите. Отпадат и регулираните квоти, които са само за регулиран пазар, посочиха още "Възраждане“, а от МЕЧ заявиха, че всичко това е фалшива схема за ограбване на българските граждани, защото правителството има въпиюща нужда от пари.  Според депутатите на МЕЧ изходът е да не се плащат въглеродните квоти, както повечето европейци правят, евтината енергия веднага ще се пренесе в печалба за бизнеса.

Всички, които късат ризи днес от трибуната, много добре разбират механизма за компенсации, отговори министър Станков. Новият модел предпазва българските граждани като компенсира директно битовия потребител, тъй като в сметката на всеки ще бъде изписвана пазарната цена и цената, която той трябва да плати, за да се вижда разликата, уточни той.

Павела Митова ("Има такъв народ“), председател на енергийната комисия, коментира, че с гласуването против този законопроект противниците му искат да отидем на свободния пазар още от 1 юли тази година.

С приетите текстове излизането на свободния пазар на домакинствата се обвързва с бъдещи доклади на КЕВР относно готовността на държавата да защити битовите потребител, когато бъдат на свободния пазар. В ежегодните доклади на регулатора, представяни на ЕК, ще се включва информация за напредъка към постигане на ефективна конкуренция между доставчиците и прехода към пазарно обусловени цени за битови клиенти, прие НС.

КЕВР определя компенсация за покриване на част от разходите на битови крайни клиенти за закупена електрическа енергия от краен снабдител. Размерът й може да бъде диференциран според количеството на закупената енергия. Компенсацията може да бъде за цялото или за част от закупеното количество електрическа енергия от битовите крайни клиенти като при определянето й се отчитат приходите на крайните снабдители от продажба на електрическа енергия на пазарен сегмент в рамките на деня, които надвишават разходите за нейното закупуване.  Веднъж на три месеца при определяне на размера на компенсацията комисията извършва корекция с надвзет/недовзет приход, формиран от прилагане на тарифна структура на базовата стойност на електрическа енергия за 1 MWh през този период, като тази корекция може да бъде разсрочвана.

На 7 май Народното събрание одобри на първо четене два законопроекта за изменения в Закона за енергетиката - на "БСП-Обединена левица" и на "Има такъв народ", и отхвърли законовите промени на "Възраждане".  Законопроектът на "БСП-Обединена левица" предвиждаше отлагане на либерализацията на пазара на ток за домакинствата с 2 години, този на "Има такъв народ" - с 5 години. "Възраждане" бяха записали 10 години отлагане на либерализацията на пазара на ток за бита. 

Десислава Антова/БТА