/ Георги Димитров

Миряни изпълниха храмовете в цялата страна, за да се поклонят на гроба Господен и да минат под плащаницата на Разпети петък. 

софия
Георги Димитров

Днешният Велики, или Разпети петък, от Страстната седмица, е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме за страданията, съденето, за разпъването на кръста, за смъртта и погребението на Иисус Христос.

Още от. сутринта във всички православни храмове се отслужват Царските часове. Изнася се плащаницата пред олтара – тя символизира платното, с което е било обвито тялото на Исус Христос, когато е било свалено от кръста. Първо духовниците и свещениците, а след тях миряните минават под плащаницата – това се прави не за здраве, както е вярването, а като символ на преклонение, смирение и израз на скръб пред смъртта на Божия син.

enlightenedСофия 

Пред храм-паметника „Св. Александър Невски” в София имаше опашка от вярващи, за да преминат под плащеницата.

На Велики петък: Богослужения за най-скръбния ден за християните в митрополитския храм "Св. Неделя"
Георги Димитров

Днес нашият Бог е разпнат на кръста, приковаван е с гвоздеи. Може така странно да се струва на човеците, но с нашите грехове, с нашето неверие, с нашето безразличие, ние притуряме към това, което тогава са направили юдейските началници. На днешния ден нека си спомним всичко това, което Господ е претърпял и да си дадем сметка ние къде сме, защото при кръста Христов се казва, че беше само майка му и възлюбеният му ученик, каза пред журналисти на Велики петък или на Разпети петък, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил.

enlightenedВарна

Много миряни посетиха богослужението на Велики (Разпети) петък в митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ във Варна. Днес идваме в храма, защото е службата с Царските часове, след която се изважда плащаницата, символизираща Христос. Идеята е да минем под нея в знак на поклонение пред Господа, смирение и благодарност за жертвата му, казаха миряни пред БТА. Те добавиха, че хората вярват, че минаването под масата с плащаницата се прави още за здраве и благословение. Някои споделиха, че се стараят да посещават и другите служби през Страстната седмица. 

Вярващите изслушаха утренята, Царските часове и вечернята, които отслужи отец Йордан Найденов заедно със свещениците, дяконите и клиросните певци от храма. Службата съдържа различни псалми, тропари, четива из Стария и Новия завет и посланията на св. апостол Павел. В края тялото на Христос бе свалено от дървения кръст, поставен пред олтара. Бе прочетен откъс от Евангелието на Матей с разказ за съда на Пилат над Исус Христос, за мъките, които преживява Спасителя, пътя му към Голгота, разпването, разговора с разбойника, смъртта, свалянето от кръста и погребването му. 

След това бе извадена плащаницата, символизираща платното, с което е бил завит Христос при погребението му. През целия днешен ден под плащаницата минават вярващите, за да се поклонят пред жертвата на Господа в името на избавлението на човеците от греха. 

enlightenedПазарджик

Десетки миряни дойдоха в катедралния храм "Свето успение Богородично" в Пазарджик,  за да се поклонят пред Христовата плащаница, която се изнася на Разпети петък.

В църквата бяха прочени евангелските текстове, разказващи за последния земен ден на Иисус Христос, пътя му към Голгота и неговото Разпятие.

Службата бе оглавена от архиерейския наместник Боян Кочев.

enlightenedКърджали

Наша отговорност е да бъдем християни не показно, а християни с дълг, каза в проповедта си пред десетките миряни отец Петър Гарена от храм „Св. Георги Победоносец“ в Кърджали.

Пред тях той подчерта, че днес е денят, в който всички християни, като символ на страдание, на възкресение, на премеждие, преминаваме под плащаницита, което значи – минаваме през страданията, каквито е изпитал Иисус Христос. 

„Минаваме през житейските си страдания и всеки носи своя кръст. Нашият кръст е и това, че живеем с иноверци, с другородци, а нашето велико изпитание е да пазим местата, където е текла кръвта на нашите предци, където са гробовете им и ние трябва да останем там“, каза още свещеникът.

enlightenedДобрич

В храм „Св. Троица“ отец Емануил в съслужие с отец Велико извършиха изнасянето и поставянето на плащеницата на маса, под която минаваха желаещите. 

Отец Велико поясни, че това символизира гроба Господен, а с минаването под плащеницата ние му се покланяме и изпитваме на гръб малка част от неговите страдания на Кръста. 

По време на службата отец Емануил прочете и Евангелието на апостол Матей, в което се говори за страданията на Иисус Христос, след като е заловен и съден. В светото писание е описано също и това, че Йосиф Ариматейски и Никодим поискали от Пилат Понтийски тялото на Христос, положили го в нова плащаница и го погребали. 

След като бе изнесена плащаницата, събралите се в храма извиха дълга опашка, за да се поклонят и да си вземат цвете, което да отнесат в дома си. 

enlightenedХасково

Десетки миряни изпълниха църквата „Св. св. Архангели Михаил и Гавраил“ и катедралния храм „Успение на Пресвета Богородица“ в Хасково, за да посрещнат плащаницата,  която символизира тази, в която е било увито тялото на сваления от кръста Иисус Христос. Тя се съхранява в олтара на храмовете и се вади на Разпети петък от свещенослужителите. Плащаницата изобразява погребението на Христос.

По традиция плащаницата  беше положена в центъра на храмовете, а миряните минаха под нея за богослов. Ритуалът е част е част от богослужението, посветено на страданията и разпятието на Иисус Христос.

В храмовете бяха  прочетени текстове от Евангелието, разказващи за последния земен път на Божия син.

Тази вечер ще бъде извършено опело Христово. С лития около храма ще бъде извадена плащаницата. Когато отново бъде върната в църквата, тя ще бъде поставена на светия престол до олтара, където ще остане още 40 дни след Великден.

БТА, Булфото