Казусът около „Майчин дом" продължава да разделя обществото. 

Протест и контрапротест се проведоха тази вечер пред Университетската акушеро-гинекологична болница (УАГБ) „Майчин дом“ в София. Поводът за акциите е казусът с родилка, която се оплака, че е била обиждана, удряна и е получила грубо отношение от д-р Ирена Шикова, работеща в лечебното заведение. Малко след 20:00 часа протестът приключи.

протест майчин дом
Георги Димитров

Протестиращите изразиха недоволство от грубото отношение на лекаря спрямо родилката. Констрапротестиращите застават в подкрепа на д-р Шикова. 

протест майчин дом
Георги Димитров

На мястото имаше засилено полицейско присъствие, а акциите протекога мирно.

Едната група от граждани настояха за уволнение на Ирена Шикова и за отнемането на правата ѝ да практикува професията, както и за оставката на изпълнителния директор на „Майчин дом" проф. д-р Иван Костов. Участниците в контрапротеста се обявиха за това да се прояви уважение към лекарите в болницата. 

протест майчин дом
Георги Димитров

"Категорично се противопоставяме срещу тази целенасочена атака срещу нашата Алма Матер "Майчин дом" и срещу нашите колеги преподаватели. Дошли сме тук не за да заставаме срещу своите пациенти. Дошли сме днес тук с лицата си, за да кажем, че искаме да останем в България", подчерта д-р Карина Вангелова, специализант по акушерство и гинекология в Клиниката по гинекология.

"Бях пациент в отделението по патологична бременност с бъбречни проблеми по време на бременността ми. Също бях обект на такова отношение, което беше съпътствано от вербални атаки. Тук съм, за да изразя позицията си, че не трябва пациентите да са изкупителни жертви на проблемите в здравната система", подчерта и друга протестираща. 

 

„Както стана ясно, по време на раждането Антония преживява физическо и вербално насилие от доктор Ирена Шикова. Затова направихме петиция, подписана от над 5500 души. На протеста ще дойдат над 250-300 души. Тук ще има и други жени, които са преживели насилие от страна на доктор Ирена Шикова", обясни пред NOVA NEWS организаторът на протеста в защита на майката - Мартин Попов. По думите му вчера е проведена среща с ръководството на болницата. Като оттам са ги уверили, че ще самосезират по случая. Становището на лечебното заведение ще излезе до петък. 

Адвокат с важни съвети - какви права имат родилките в болницата (ВИДЕО)

„Благодарен съм, че те ще обяват публично какви мерки ще предприемат това да не се допуска повече", заключи Попов.

„Д-р Шикова за мен е прекрасен лекар и достоен човек. Минах през 9-месечно следене в 3 частни болници и се чувствах като добитък през това време. Бяха ми открити най-различни проблеми, които реално нямах. И вече в 9-я месец, когато нещата в болницата, в която трябваше да раждам наистина ескалираха, се отказах и отидох в "Майчин дом". Попаднах на доктор Ирена Шикова и това е най-може би щастливия момент за мен, защото раждането ми премина отлично. И до ден днешен ходя на прегледи при нея", контрира Цветелина Цветанова.

Темата коментираха още адвокатът по медицинско право Мария Петрова, психологът Анна Влаева и д-р Иван Вецев – завеждащ отделението по „Рискова бременност” в „Шейново”.

„Не трябва да конфронтираме лекари и пациенти с протести и контрапротести. Проблеми в здравеопазването има. Проблеми в комуникацията лекар-пациент има. Аз не ги отричам. Но те няма да се решат по този начин с хора, които излизат и казват „Искам да разбера истината”. Ако някой търси истината, нека да си подаде сигнал. Има разследващи органи, които се предполагат, че могат да стигнат до нея. Когато обаче става въпрос за субективните усещания и възприятие на една страна, не можем по този начин да подклаждаме недоверието между лекари и пациенти, защото е изключително вредно”, заяви Петрова. Според нея лекарите не са научени да общуват с пациенти.

След обвинения и заплахи: Д-р Ирена Шикова се оттегля от „Майчин дом“, докато тече проверката

По думите на психолога е възможно родилката подсъзнателно да си внушава. 

„Това лично аз съм го изпитвала като майка. Бях в много емоционално състояние, защото пометнах. Тогава помня, че лекарката ми каза, че е станало заради грип. До ден днешен тези думи са ми в главата. Минаха две години и аз отново забременявам и семейството ми отново е с грип. При което аз се сринах. Отидох при нея на преглед и й казах, че аз отново ще загубя детето по същата причина. Тя ми заяви, че преди 2 години не е казвала такова нещо. Тоест, моят мозък е искал да чуе или да си оправдае, защото аз не го искам. Защото съм под голям стрес. Защото мен ме е страх. А страхът е такава емоция, която те кара да виждаш и чуваш иллюзии. Така че, това, което е изпитала родилката, то за нея е абсолютна истина", обясни Анна Влаева.

„Отношенията лекар-пациент са ядрото на нашата медицинска практика, но в контекста на раждането тази връзка е наситена с емоции. Тя включва не само физическото оцеляване, но оставя и дълбоко психическо преживяване у жената. Понякога болката на родилката е толкова силна, че парализира нейната воля. Ролята й на активен участник често става второстепенна. Понякога в акушерството има моменти, в които има висок риск, жената изпада в паника, тогава строгият тон не е проява на лошо отношение, а инструмент за възстановяване на контрола”, смята д-р Иван Вецев – завеждащ отделението по „Рискова бременност” в „Шейново”.

nova.bg, БТА