Държавите-членки на НАТО не са задължени да сключват двустранни споразумения за сигурноста с Украйна. Това заяви генералният секретар на НАТО, който е на посещение у нас.

"Това, което е важно да се гарантира, че ще продължим да предоставяме военна помощ, обучение и съветничество. В това отношение България прави много, за да може един ден Украйна да бъде достатъчно силна, за да започне преговори за мир и те да бъдат от позицията на силния", заяви Рюте.

Главчев не подписа споразумението: Зеленски прояви пълно разбиране

Генералният секретар на НАТО пристигна по-рано на учебния полигон „Ново село“, където се запозна с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин.

"За мен е удоволствие да мога се срещна в България с военнослужещите от многонационалната група на НАТО. Вашата държава играе ключова роля за нашата сигурност в Черно море и отвъд него. Тази многонационална група работи в посока да се разрастне до състав на бригада, която да подкрепя сигурността на НАТО по Източния фланг. И да отправи ясното послание, че ние сме готови да защитаваме нашите държави заедно", заяви Рюте по време на брифинг.

Генераланият секретар на Алианса похвали страната ни, че следва насоките и заделя за отбрана поне 2% от БВП, като успява да отдели дори повече и от това.

"Всички държави-членки се стремят да стигнат и да надминат този праг. Всички наши членки имат дефицит по това важно перо. Апелирам към всичките ни съюзници да отделят повече средстава за отбрана, повече от тези 2%, но наред с увеличаването на военните си бюджети също така да увеличат и военното си производство", добави Марк Рюте.

,  
БТА

Марк Рюте встъпи в длъжност като генерален секретар на НАТО на 1 октомври т.г. Марк Рюте (57 г.) бе премиер на Нидерландия в продължение на 14 години, между 2010 и 2024 г. Преди година той изрази готовност да оглави алианса и успя да получи единодушна подкрепа до срещата на върха на НАТО във Вашингтон в началото на юли.

 

"България не може със собствени сили да се отбранява, затова е член на НАТО и разчита, но и допринася за колективната отбрана. Трябва да имаме модерни и добре окомплектовани военни сили", заяви от своя страна министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той заяви, че е съгласен с Рюте, че е необходимо да се увеличат разходите за отбрана отвъд 2% от БВП. "Това е необходимо, ако искаме попълнена българска армия с наличен състав и модерна техника. Увеличението на заплатите на военнослужещите от следващата година е абсолютно необходимо и аз апелирам българският парламент да подкрепи бюджета му в цялата част", каза военният министър, признавайки, че има проблеми с личния състав в армията.

Марк Рюте: Путин иска да изтрие Украйна от картата

"Късно е да изграждаме въоръжени сили когато сме застрашени, трябва да инвестираме сега, за да сме готови, когато се наложи да използваме военния инструмент", предупреди още министър Запрянов.

В същото време от президентството съобщиха, че Рюте е провел разговор по телефона и с Румен Радев.

В рамките на разговора бяха обсъдени предизвикателствата, свързани със усложнената среда на сигурност в Източна Европа и необходимостта от укрепване на отбранителните способности на страните членки на Алианса в региона. Държавният глава подчерта предприетите от България действия за модернизация на Въоръжените сили и посочи, че очаква българското Народно събрание и правителството да продължат да подкрепят този процес. Президентът призова също така за по-скорошното изграждане на петролопровода на НАТО в Източна Европа, който ще повиши сигурността на доставките на енергийни ресурси в региона, информираха от "Дондуков" 2.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня