В най-скоро време се очаква да започнат доставките на газ от Украйна, за които се договориха българският президент Георги Първанов и украинският държавен глава Виктор Юшченко. Това стана ясно на извънредна пресконференция на премиера Сергей Станишев, министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров и министъра на външните работи Ивайло Калфин. На въпрос на Дарик радио откога ще започне подаването на договорените количества газ от Украйна, министър Димитров заяви, че не иска да се ангажира с конкретни срокове. Когато газът достигне румънската граница, след 24 часа ще има газ в България. Вече започна подаването на газ за Молдова, уточни министърът на икономиката.
Потреблението на газ в страната към момента е около 5,7 млн. куб. м., заяви премиерът Станишев, което е около 45% от количествата, подавани до 4 януари. Такива количества могат да се осигуряват и поддържат до 20 януари, след което постепенно ще започнат да се намаляват. Сергей Станишев подчерта, че енергийната ни система е стабилна като основна грижа са топлофикациите. Към момента 73 училища са преустановили учебния си процес.
Засега остава неясен въпросът за какъв период от време ще бъдат осигурявани предвидените 2 – 2,5 милиона кубически метра газ на ден. По думите на премиера ръководството на „Булгаргаз” вече е в оперативна връзка с „Нафтогаз” на Украйна за техническото осигуряване на това политическо решение. „Ще може да се облекчи натискът върху българските производители и фирми, редица от тези, които са спрени или са на ограничителен режим, ще могат да заработят на пълен капацитет”, обясни Станишев.
На заседанието при премиера е била обсъдена и позицията на България спрямо предстоящия извънреден европейски съвет на енергийните министри в Брюксел. Обсъдени са били конкретни проекти за реализиране на вътрешни газопроводни връзки със съседните страни членки на Европейския съюз. От гръцка страна вече има съгласие за изграждането на връзката Димитровград – Комотини, съобщи още Станишев. По думите му това е трасе от 115 км, чиято стойност би била приблизително по 125 млн. евро.
Следващ приоритет за страната ни е изграждането на подобни връзки и със северната ни съседка Румъния. „През цялата минала година са водени преговори с „Трансгаз”, това е румънската газова компания, и ще разчитаме на финансовата подкрепа на ЕС”, заяви премиерът.
Друг въпрос, който ще бъде поставен в Брюксел, е увеличаването и модернизацията на капацитета на хранилището в Чирен. Сергей Станишев подчерта още, че сегашните доставки от 4 – 4,5 милиона кубически метра природен газ ще мога да бъдат осигурявани до 20-ти януари, след което те ще започнат да намаляват.