/ БГНЕС
От края на април мобилно приложение за преброяване на птици на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ ще може да бъде използвано свободно в Албания, съобщават от БДЗП.

Цялата система за събиране на биологична информация е адаптирана към видовете птици, бозайници, влечуги, безгръбначни животни и растения, срещащи се в страната.

Черепът на най-малката известна птица се е запазил в кехлибар на 99 млн. години

Приложението позволява събиране и на данни за различни типове заплахи за биологичното разнообразие, като безпокойство над застрашени видове, пожари, незаконно използване на отровни примамки и др. Освен че е отворено към безплатно ползване от всеки природолюбител, приложението ще бъде основен инструмент при събирането на данни за египетските лешояди в Албания в рамките на LIFE проекта "Нова надежда за египетския лешояд", информират от БДЗП.

Чрез мобилното приложение SmartBirds Pro всеки може да бъде полезен за прирoдата, достатъчно е да го инсталира на мобилно устройство под Android и да записва всяко наблюдавано диво животно. Записаните данни ще допринасят за проследяване на промените в популациите на различни видове, а познанието за разпространението и числеността им са задължително условие за тяхното ефективно опазване, посочват от БДЗП.

Броят на двойките царски орли в България достигна рекордните 32 (СНИМКИ)

В базата данни на приложението вече има въведени над един милион записа, като само през 2019 г. в България са направени близо 80 000 наблюдения на птици, 3821 - на земноводни и влечуги, 4064 - на бозайници, 541 - на защитени безгръбначни и 423 записа - на защитени растения.

Адаптирането на приложението на албански език се осъществява oт PPNEA в рамките на CEPF проекта "Земя на орли и замъци - фаза II" и LIFE проекта "Нова надежда за египетския лешояд", съобщават от БДЗП.