Безплатни прегледи за Световния ден на хипертонията
Безплатни прегледи за Световния ден на хипертонията / netinfo

Пунктове за безплатно измерване на кръвното налягане, сърдечната честота, телесното тегло и талията в големите университетски градове на страната организират от Българската лига по хипертония и Асоциацията на студентите медици и фармацевтични компании. Пунктовете ще бъдат открити в София, Варна, Пловдив и Плевен и ще работят от 10.00 до 14.00 часа. С инициативата България ще отбележи Световния ден на хипертонията на 17 май

В Пловдив пунктът ще е пред Общината и пред поликлиниките на Университетската болница, във Варна – в сградата на Общината, в София – Южния парк, Борисовата градина, Докторската градина, парк „Оборище” – до театър София, пред Народния театър, пред Халите, пред Народна библиотека, НДК, подлез „Плиска”, пред „Деница” в „Младост”, пред „Свети Седмочисленици”, пред „Света Неделя, градинката на „Солунска” и „Ангел Кънчев”, Градинката пред БФС на „Цар Иван Асен ІІ”, бизнес парк „София”

Целта е да се насочи вниманието на всички хора по света към „тихия убиец” на съвременния свят, да се увеличи броят на знаещите за заболяването си, да се увеличи броят на успешно лекуваните, достигнали нормите на кръвното налягане, да се намали броят на застрашените от мозъчен инсулт, сърдечен инфаркт, внезапна сърдечна смърт, както и да се увеличат знанията как да намалим риска да заболеем от високо кръвно налягане и да се лекуваме успешно.

За 2003 г. починалите от болести на органите на кръвообращението са 67,6% от общата смъртност, или 75678 лица.

Високата сърдечно-съдова смърт в България има пряка връзка с високата честота на артериалната хипертония. За хората на възраст от 25 до 64 години честотата на артериалната хипертония у нас е 40,1%, като при тези над 45 години честотата е 50,3%.

Много съществено е т. нар. „натрупване” на рискови фактори при лицата с артериална хипертония. 93% от хипертониците в България имат и други рискови фактори (затлъстяване, тютюнопушене), като 57% имат повече от два допълнителни рискови фактора. Това натрупване на рискови фактори повишава многократно глобалния сърдечно-съдов риск и поставя високи изисквания към терапевтичното поведение. При лица с клинично изявени атеросклеротични заболявания артериалната хипертония се установява в 89,9%.

Високото кръвно налягане може да се определи като епидемия от световен мащаб. Повече от 1,5 милиарда души по целия свят страдат от високо кръвно налягане. То е причина за преждевременна смърт на 7,1 млн. души в света. Високото артериално налягане е изведено на първо място от 26-те най-чести рискови фактори като причина за смърт във всички региони на света. Товарът от артериалната хипертония (здравен, социален и материален) нараства и вече превишава товара от свързаните с нея заболявания – мозъчно-съдова болест, исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност и други. Около 62% от мозъчно-съдовите заболявания и 49% от исхемичната болест на сърцето се дължат на неконтролираната артериална хипертония. Честотата на артериалната хипертония е със силна корелационна зависимост със смъртността от мозъчен инсулт и умерена с общата сърдечно-съдова смъртност.

Анализите показват, че 1,26 билиона евро от здравно-осигурителните фондове на Европа могат да се спестят, ако лечението на артериалната хипертония е адекватно и се понижи кръвното налягане до нормата.