Съдебната система няма да вземе гласуваните коледни премии. Това стана ясно след извънредно работно заседание на Висшия съдебен съвет с участието на министъра на финансите Симеон Дянков и министъра на правосъдието Маргарита Попова. Още вчера се появи неофициална информация, че финансовото министерство няма да отпусне парите.
На извънредното заседание на ВСС по поръчение на премиера Бойко Борисов присъстваха министрите на финансите и на правосъдието. Те запознаха членовете на съвета със състоянието на бюджетния дефицит към днешна дата и липсата на възможност в бюджета на съдебната система да постъпят реални пари от Министерство на финансите, които да бъдат разпределени като премии съгласно решението на ВСС. Съветът гласува на 11 декември решение част от икономиите от съдебния бюджет в размер на 24 млн. лева да се разпределят като допълнително материално стимулиране на магистратите и съдебните служители. Съдебната система реализира икономии в размер на 59 475 121 лв. от бюджета за 2009 г.
От ВСС уточняват, че бюджетът на съдебната власт за 2009 г. беше в размер на 352 309 000 лева. Субсидията от 90%, която следваше да се получи с изменението на Закона за бюджета за 2009 г., възлиза на 317 091 700 лв. В рамките на този бюджет беше разчетено това допълнително материално стимулиране. От началото на декември ВСС не е получил информация за евентуално намаляване на субсидията. До момента са получени 297 692 728 лв., което е с 19 398 721 лв. по-малко, пише в съобщението на ВСС.
Магистратите коментират, че през цялата година съдебният бюджет е стриктно изпълняван, не са увеличавани трудовите възнаграждения на магистрати и съдебни служители, както и назначенията са извършвани само в рамките на утвърдения щат, който в последните три години не е променян.
Председателят на Върховния касационен съд проф. Лазар Груев заяви, че са"ясни трудностите в държавата, но причините за проблема са другаде".
"Съдебната власт от никого не е взела тези пари и никого не е ощетила. Те са спестени в резултат на доброто управление на нейния бюджет. Тези икономии са постигнати чрез по-голямо натоварване на работещите заради незаетите щатни бройки. Коледните добавки във ВКС бяха определени не на калпак, а след внимателна преценка за приноса на всеки съдия и съдебен служител и при това не в пълен размер. Беше предвидено някои въобще да не получат бонус, за други имаше значително намаление. Подобни действия не съответстват на принципа на разделението на властите и са неприемливи в една демократична и правова държава. Аз лично съм огорчен, че съдиите и служителите, които положиха огромни усилия през годината, са лишени от справедливото възмездяване на техния труд", коментира още той.