Ако Сияна можеше да види всичко, би благодарила на всички, които ни подкрепят, сигурно щеше да нарисува и картина. Майката ѝ е в много тежко състояние. Буквално не може да си каже името. Това сподели Николай Попов, бащата на 12-годишното момиче Сияна, загинало в пътен инцидент с тир на пътя Радомирци - Телиш на 31 март.

„България няма деца за убиване“ - протести в страната срещу войната на пътя

"Отсечката, на която загина дъщеря ми, е във все по-лошо състояние, с всеки изминал ден. Това не е път, а поток от нагънат асфалт - абсолютна свинщина. Какъвто и контрол да се прилага, ако нямаме нормални пътища и не си променим самосъзнанието като участници в движението и като граждани - нищо няма да се промени", смята Попов, предава NOVA.

Трагедията надигна недоволство в национален мащаб срещу лошото качество на пътната мрежа. Бяха поискани незабавни мерки срещу липсата на адекватна инфраструктури, сред исканията са и сурови санкции срещу нарушителите на пътя.

Бащата на Сияна към депутатите и президента: Моля да не ползвате личната трагедия за политически цели

"Сияна мечтаеше да бъде ядрен физик и да изучава вселената. След това премина към изкуството, реши, че ще стане художник и много добре ѝ се отдаваше изкуството. Всички ми казват, че няма да мине болката ми, а също и че правораздавателната система е бавна. И че трябва да се боря със собствената си държава за справедливост. Нормално ли е? Чувствам се виновен, че по-рано не предприехме действия срещу нередностите на пътя", заяви бащата.

На 3 април АПИ постави пътни знаци и табели на фаталната отсечка. До 60 км/ч. е намалена скоростта на движение в участъка между Радомирци и Телиш. Монтирани са и пътни знаци и табели, предупреждаващи шофьорите, че преминават през участък с концентрация на пътни инциденти. На разстояние от 400 м са поставени 12 знака и 8 табели.

В памет на един ангел: „Сияна трябва да спре това безумие“ – протести и бурни реакции (ОБЗОР)

"Дядото на Сияна започва да се възстановява след катастрофата, това е медицинско чудо, но ще остане инвалид. Все още не знае какво се е случило с нейната любима внучка. Той беше дългогодишен служител на МВР и военното министерство, не можа да опази внучето си от безхаберието в държавата. Не знам с какви сили, но дъщеря му ще му съобщи трагичната вест", разказа Попов.

Паралелни протести събраха хиляди граждани на 12 април в над 10 български града. Демонстрация има и в Телиш, където по данни на бащата са се събрали около 10 000 души. Хората настояват за безопасност на пътя и решителни мерки срещу войната по пътищата. Протестите са организирани в памет на Сияна и други деца, загинали на пътя. Мотото им е „България няма деца за убиване!“.

Бащата на 12-годишното момиче попита колко участъка е обезопасила АПИ. "Директорът на пътната агенция каза, че има 4 деца и съжалява за случилото се с моето. Обеща да работи, изглеждаше искрен. Трябва да се направят проверки и виновните да се установят обективно. Искам отговорност да понесат отговорните, определени от разследването", категоричен е Попов.

Тежкият пътен инцидент на пътя Радомирци-Телиш в Плевенско, при който загина 12-годишно момиче предизвика бурни реакции в страната. След катастрофата, убила малката Сияна, институциите се задействаха.

Съдът реши да остави шофьора на тира, помел колата им, под постоянен арест. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов разпореди проверка на Агенция „Пътна инфраструктура“ и отстраняване на цялото ръководство на Специализираното звено „Областно пътно управление - Плевен“ до изясняване на резултатите.

Бабата на починалата Сияна, в емоционална реч на протеста пред Съдебната палата в Плевен, призова гражданите да се присъединят към масовия протест на 12 април. А баща ѝ многократно разказа за добродетелите на дъщеря си, споделяйки, че дори във фаталния ден тя имала важна поръчка - да изпрати подарък от нейните гривни на болно дете, което не ходи на училище, а учи от вкъщи. Вълнувала се от няколко дни.

NOVA