- Валери Борисов, представител на Висшия адвокатски съвет
Адвокатите искат от президента да наложи вето върху закона за ДДС заради облагането с данък на адвокатските услуги. Георги Първанов заяви, че няма да наложи вето, но ще сезира Конституционния съд по случая.
"Разбираема е позицията на президента, ние не сме очаквали заради ДДС-то на адвокатските възнаграждения да бъде спрян целия закон, но не сме доволни, защото в крайна сметка законът започва да действа. Държавата трябваше да реагира преди половин година, когато през юни Европейската комисия изпраща писмо, с което заявява, че неправилно облагаме процесуалната защита от адвокати. В това писмо се съдържа невярно твърдение, че тази дейност вече е облагана, поради което трябва да се продължи с нейното облагане. Най-естественото нещо в този случай е да се сезира съответната съсловна организация - Съюза на адвокатите. Такова нещо не се случва. Чиновниците от Министерски съвет, които отговарят за хармонизация на законодателството храбро отговарят, че напълно споделят позицията на комисията. Съсловната организация не знае нищо. Имаме писмо на нашия представител в ЕС Бойко Коцев, който заплашва държава с някакви санкции като се позовава на отменени вече регламенти", коментира Валери Борисов, представител на Висшия адвокатски съвет, в предаването "Кой говори" по Дарик.
Искате да кажете, че това са чиновници от предишното правителство.
Това са чиновници от Министерския съвет, дали са от предното, или продължават да бъдат към сегашното, те са чиновници.
Напрежението в адвокатските среди расте, не са изключени и протести, ако колегията се обедини около това. "Преди около 15 години имаше ден, в който адвокатите не влязоха в съдебната зала. същия ден имах насрочено дело, колкото и да ми беше трудно да обясня на клиента си, че не съм се явил, останах на вратата на съдебната зала. Всеки адвокат ще реши дали да се присъедини или не", коментира Валери Борисов.