Цената на тока от вятърни централи ще падне, след като изтече 12-годишният срок за изкупуване на преференциални цени. Това съобщи Кенет Лефковиц, председател на Българската ветроенергийна асоциация . В момента в България се произвеждат около 700 мегаватчаса вятърна енергия, а до 2020 г. количеството трябва да бъде удвоено. Едва след като изтече срокът на преференциалните цени за всеки от проектите, ще се почувства намалението на цените.
В момента зелената енергия повишава минимално сметките за ток. Според Кенет Лефковиц поевтиняването на тока от вятърни централи ще стане след периода на преференциалните цени за изкупуване. В повечето европейски страни той е 15 години, докато у нас е с три години по-кратък. На въпрос дали от асоциацията ще поискат удължаване на този срок, Лефковиц отговори: „Ще искаме промяна, когато узрее моментът. Сега, по време на избори, не е подходящ моментът да се занимаваме с това”.
Заради проблемите с новия закон за възобновяема енергия и затрудненото кредитиране, секторът на производство на вятърна енергия е в застой. Това създава опасност страната ни да не успее да удвои мощностите и да постигне целта от 1400 мегаватчаса годишно.
„Определено е много по-евтино да изпълним ангажимента, отколкото да платим излишно за зелена енергия отвън”, каза още Лефковиц.
Евентуалното неизпълнение на целите може да се компенсира със закупуване на квоти, но това отново ще доведе до оскъпяване. В същото време у нас могат да се произвеждат над 2000 мегаватчаса годишно, което би позволило на страната ни дори да продава квоти.