Вече над 50 000 души са се включили в подписката против проучванията и добива на шистов газ у нас, обяви Борислав Сандов, който е от организаторите на поредния протест срещу използването на метода на хидравличното разбиване на наша територия. Подписката беше внесена в парламента. Целта й е да бъде приет Закон за забрана на проучванията и добива на шистов газ по метода на „фракинга". Въпреки наложения от Народното събрание мораториум върху проучването и добива на шистов газ у нас, протестите продължават. Наскоро стана ясно, че е възможно по инициатива на управляващите да се формира комисия, която да анализира рисковете при използването на метода на хидравличния удар.
Около 50 души се събраха в градинката пред Народното събрание на мирна демонстрация преди подписката срещу проучванията и добива на шистов газ у нас да бъде връчена на председателя на парламента Цецка Цачева. Демонстрантите скандираха „Не на шистовия газ!", като организаторите подчертаха, че подобна постоянна гражданска инициатива не е била наблюдавана до сега у нас.
Според Ангел Славчев подписката има за цел да осигури пълна забрана на технологията хидрофракинг, прекратяване на всички договори за проучване и добив на шистов газ у нас, както и законова забрана за прилагане на метода на територията на България.
„Фирмите, които ще добиват по тази технология да се изтеглят от държавата. Искаме закон, който да забранява тази технология. Не искаме да забраняваме добива на конвенционален газ или нефт, а просто забрана на технологията", допълни той.
От инициативния комитет настояват и техни членове да участват в изработването на закона, както и да бъдат включени учени от различни области. Славчев каза, че са получили уверение от парламентания председател Цецка Цачева, че ще бъдат включени в работните групи и комисиите по промените и актуализацията на законите. „Продължаваме борбата докрай", категоричен е Славчев.
Ганка Илиева е от хората, които застават твърдо срещу шистовия газ. По думите и е готова да излезе на улицата, за да защити идеята, когато е необходимо.
В срок от три месеца НС трябва да трябва да вземе решение относно, поставените от гражданската инициатива искания.