Към момента усвоените европейски средства в земеделието са 2,4 млрд. евро. Това каза в предаването „Седмицата" на Дарик изпълнителният директор на ДФ „Земеделие" Румен Порожанов. 1,005 млрд. или 38,6 процента са усвоените средства по европейския фонд за развитие на селските райони и към 1,4 млрд. евро са усвоени по европейския гаранционен фонд, където са основно директните плащания и пазарните мерки, които се финансират през този фонд. Сумата, усвоена в земеделския сектор, е по-голяма от общия сбор на усвоените евросредства по останалите седем оперативни програми, каза шефът на ДФЗ. „Искам да кажа не без скромност, че фондът в момента работи доста добре, в добра комуникация с министерството", каза той.
Шефът на фонда се похвали с повишения интерес към подпомагането от ЕС на износа на аграрни продукти за трети страни. Порожанов обясни, че това е плаваща политика на ЕК за стимулиране на износа към определени страни. Той допълни, че хората трябва предварително да са информирани тези субсидии за какъв тип продукти се дават, както и по кои дестинации, тъй като те се определят предварително от ЕК и са за конкретен период от време.
Той се похвали и че повече учебни заведения са насочили вниманието си към схемата „Училищен плод", която по думите му работи и ще остане и през следващата година.
В следващия програмен период Програмата за развитие на селските райони ще бъде много по-адаптивна и е много важно за фонда да направи плавен преход, така че след 2013 година успоредно с приключване на плащанията, контрактувани от първия програмен период, да започне договаряне на средствата от следващия, обясни Порожанов. Той е категоричен, че е много важно страната ни да изготви и внесе навреме новата програма, която да бъде одобрена от комисията. Тя трябва да бъде готова до края на 2013 година и да бъде внесена. Той е категоричен, че подготовката на програмата е административен процес и не зависи от това дали в страната има избори или не. По думите му в земеделието не би следвало да има безкраен дебат какви политики да се провеждат, тъй като то, от една страна, трябва да се адаптира към пазарната среда, а от друга страна, към европейските програми.