/ Guliver/Getty Images
САЩ отказаха увеличение на средствата за Световната банка, което вероятно ще се окаже проблем за глобалната мисия за борба с бедността.

Министърът на финансите Стивън Мнучин заяви, че огромната институция, базирана във Вашингтон, е неефективна и може да бъде по-ефективна с наличните почти 60 млрд. долара финансиране за развитие, които получава ежегодно.

Според него, чрез по-голяма ефективност, банката може да изгради вътрешнокапиталовата си база и да разшири кредитирането, без да са необходими повече вноски от нейните 189 членки, от които САЩ е донор с най-голям принос.

Той каза също в изявление пред Комитета за развитие, който определя програмата за действие за банката и Международния валутен фонд, че Световната банка трябва да намали финансирането за нововъзникващите икономики, които не се нуждаят от значителна външна помощ. Мнучин посочи, че финансовата институция се нуждае от по-голяма бюджетна дисциплина, включително контрол върху заплатите и обезщетенията на персонала.
 

Guliver/Getty Images


"По-голям капитал не е решение, когато съществуващият не се разпределя ефективно. Търсенето на евтин капитал неизменно ще надвишава предлагането му - ключът е да се гарантира, че тези ресурси се използват там, където те са най-необходими и могат да постигнат ефективни и устойчиви резултати", коментира министърът. "Искаме да видим значителна промяна в разпределението на средствата за подкрепа на страните, които най-много се нуждаят от финансиране за развитие, добави Мнучин.

Изявлението му идва, докато САЩ се оттеглят от редица важни международни проекти - Парижкото споразумение за климата, ЮНЕСКО, ядрената сделка на Иран.
БГНЕС