Ядем дълбоко замразено, основно вносно месо, но пък е най-евтиното в Европа
Ядем дълбоко замразено, основно вносно месо, но пък е най-евтиното в Европа / снимка: Impact Press Group, архив
Ядем дълбоко замразено, основно вносно месо, но по-евтино от комшиите
52074
Ядем дълбоко замразено, основно вносно месо, но по-евтино от комшиите
  • Ядем дълбоко замразено, основно вносно месо, но по-евтино от комшиите

В България почти не се продава прясното месо, масово се предлага дълбоко замразено месо, което прави и цената му по-ниска от тази в останалите европейски страни. Констатацията направи в интервю за Дарик председателят на Комисия по стоковите борси и тържища Едуард Стойчев. По думите му само родното производство би могло да реши проблема с качеството на предлаганите храни, защото в момента над 80 процента от месото е вносно.

В складовете за месо се съхранява само дълбоко замразено. „В определени магазини, които се снабдяват директно от някои български производители, само там бихме могли да си купим някакво прясно месо, най-вече агнешко, защото телешко месо аз не съм виждал в магазините от десетилетия, ние ядем само говеждо месо. Няма как при положение че 80 на сто от свинското и 90 процента от телешкото е внос, ние сме зависими само от това какво ще внесат търговците на меса", каза Стойчев.

Той допълни, че месото не може да бъде съхранявано по друг начин освен дълбоко замразено. „Тук вече възниква моралният въпрос, за да постигнат такава ниска цена нашите търговци, защото то е на ниска цена реално погледнато, дори сравнено с околните страни - ясно е, че ние не ядем това, което ядат те. И въпросът е колко дълго време е седяло замразено това месо, преди да бъде пуснато по нашите магазини", коментира Стойчев. Той е отправил въпроси към бази, които съхраняват месоq и е получил отговор, че там отдавна не са виждали прясно месо.

Стойчев обясни, че при пазарна икономика и членство в Евросъюза държавата има един-единствен лост и той е развитие на собственото производство. „Когато имаме собствено производство, тогава ще можем да реагираме адекватно", категоричен е шефът на комисията по стоковите борси и тържищата и дава пример с Германия, където половината от продуктите са собствено производство, а във Франция делът им достига до 60 на сто. При нас процентът е 15 на сто, каза Стойчев. „Когато си зависим на 85 процента от внос, ти си обречен да не можеш да бъдеш конкурентоспособен", категоричен е той.