Ще могат ли хората да се пенсионират предсрочно и при какви условия - това ще стане ясно по време на заседанието на парламента в сряда, на което ще бъдат приети окончателно поправките в Кодекса за социално осигуряване, свързани със замразяването на условията за пенсиониране и възможността за по-ранно излизане в пенсия.
Според варианта, предложен от БСП, такава възможност трябва да има при недостиг на до 2 години стаж или възраст, като пенсията се намалява с 0.4 процента за всеки предсрочен месец. Този вариант беше отхвърлен от социалната комисия миналата седмица, тъй като депутатите от ДПС гласуваха с „въздържал се”.
Вчера депутатът от БСП Екатерина Заякова обяви, че има нова договорка за предсрочното пенсиониране и тя предвижда хората да имат нужния стаж и да им остава до една година до пенсия. За този период те да имат право на 85 процента от реалния размер на пенсията си. Социалният министър Хасан Адемов и шефът на социалната комисия Корнелия Нинова отрекоха да има такава договорка.
Ден преди да е ясен окончателният вариант, търсим отговор на въпроса каква ще бъде ползата от възможността за предсрочно пенсиониране.
Пред пенсия и без работа
Ани Иванова е на 59 години. Работила е като банков служител и е натрупала стаж от 38 години. От 2 години е без работа, но не може да се пенсионира, тъй като трябва да навърши възрастта от 60 години и 8 месеца, за да изпълни условията. Ако бъде приет вариантът с една година предсрочно пенсиониране и 85 процента от реалния размер на пенсията, Ани ще може да се пенсионира през май догодина и да получава 714 лева, което е 85 процента от новия размер на максималната пенсия.
Ани обяснява, че в периода на криза доста хора в предпенсионна възраст остават без работа. Тези хора не са търсени на пазара на труда и никой не би инвестирал в преквалификацията им, а са извървели достойно трудовия си път. На тях гъвкавата форма на ранно пенсиониране би дала възможност да започнат да вземат пенсията си по-рано и да водят нормален начин на живот, казва жената. Според нея, ако държавата приеме тази промяна за гъвкавото пенсиониране, ще освободи работни места и ще се даде път и на млади хора да намерят работа.
Предсрочното пенсиониране - ползите
Димитър Бранков от БСК коментира възможността за предсрочно пенсиониране като полезна за пазара на труда. Ползите той вижда в две направления. Хората над 50-годишна възраст особено тези без или с ниска квалификация срещат затруднения да си немарят работа и това не е тенденция само у нас, така че едната полза би била за тях. Гъвкавото пенсиониране би отпушило" пазара отдолу" за млади хора, които влизат в него за първо работно място, обяснява Бранков втората полза.
Според данните на НОИ към края на септември най-масово изплащаната пенсия, включваща основна пенсия и други видове полагаши се пенсии, е между 200 и 250 лева. Ако вземем горната граница и изчислим 85 процента от нея, то при предсрочно пенсиониране човек би получавал 213 лева месечно.
Идея: връщане на точковата система вместо предсрочно пенсиониране
Връщане на точковата система, вместо въвеждане на предсрочното пенсиониране, затова се обяви Николай Николов от КТ Подкрепа, който е бивш управител на НОИ. "Възстановяването на точковата система ще даде тази гъвкавост и ще създаде възможност за предсрочно пенсиониране на хората, които имат много трудов стаж. И колкото повече трудов стаж имат хората, толкова по-рано могат да се пенсионират", коментира той. Николов напомни, че точковата система беше сбор от възрастта и стажа. При необходим брой точки за пенсия сто, един мъж може да събере точките на 60 години при 40 години трудов стаж. "Но имаме сигурен критерий - че колкото повече работиш и повече вноски правиш в бюджета на общественото осигуряване, ще можеш да се пенсионираш по-рано", коментира той. Това пък от своя страна ще доведе до по-ранно пенсиониране на хора, които са направили повече вноски в осигурителния фонд, а това е изискване на всяка пенсионна система.
Синдикални аргументи против предложеното предсрочно пенсиониране
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров се обяви категорично против каквито и да било варианти за предсрочно пенсиониране, тъй като ощетявали правата на работещите хора. Той припомни, че КНСБ не приема и вариант с право на пенсия при недостиг на до 2 години стаж или възраст, който ще бъде разгледан от парламента в сряда. Основната критика на синдиката по това предложение беше, че се намалява пенсията на този, които се пенсионира по-рано и тя ще остане в този си размер до края на живота му. Това не е в полза на човека и от тази гледна точка бяхме против, каза Димитров. "От друга гледна точка считаме, че трябва всички да получат еднаква почивка от ръста на стажа и възрастта и това да бъде поносимо за бюджета на ДОО, а не да пропуснем категории като индустриалните работници например, за които пенсионната възраст и стаж продължават да растат. Ние сме категорично против това и ако има някакъв резерв да се прави нещо в ДОО, то е това, а не да вкарваме две или една година, да ги умножаваме и рецитираме добри ли са или са лоши. Както замразиха възрастта и стажа за трета категория и учителите, на фона на отпадането на възрастта за военните, ние няма как да преглътнем това лесно", каза Димитров. Той предупреди, че ако в сряда няма решение по този въпрос, "ще има сериозни катаклизми".
В сряда Народното събрание ще разгледа промени в Кодекса за социално осигуряване, с които от догодина се замразяват условията за пенсиониране на третата категория труд, отпада възрастта за пенсия при военнослужещите, въвежда се възможност за предсрочно пенсиониране, а възрастта и стажът за категорийните работници нарастват с 4 месеца.

3 дни
Новите санкции на САЩ може да оскъпят „Северен поток 2“ с $ 11 млрд.
Новите санкции на САЩ срещу полагащия тръбите на газопровода „Северен поток 2“ кораб ...
3 дни
Турско списание рекламира зимния туризъм у нас - България: Рай точно до Турция
"България: раят за ски и зимен туризъм точно до Турция" - така озаглавява турското сп. ...
3 дни
Любомир Дацов: Много малко неща ще се променят след въвеждането на еврото (ВИДЕО)
„Преходният период ще бъде описан подробно. Изявленията на властите са пожелателни ...
Кой ражда умни деца?
Всеки родител, независимо от възрастта си, може да създаде умно поколение, това е факт.
Но от векове ...
5 дни
Астроложка познава курса на биткойн по Меркурий и Сатурн
Биткойнът изглежда толкова нестабилен, че някои биха могли да твърдят, че движенията ...
7 дни
Падат акциите на Xiaomi след като компанията влезе в черния списък в САЩ
Акциите на китайския производител на смартфони Xiaomi паднаха след като попадна в черния ...
14.01.2021
Димитър Радев: Приемането на еврото в България ще е гладък процес
Управителят на Българската народна банка Димитър Радев участва в дискусия в рамките ...
14.01.2021
Туроператорите ще могат да кандидатстват за 51 млн. помощ до края на януари
През Системата за Управление на Националните Инвестиции (СУНИ) трябва да мине държавната ...
13.01.2021
КРИБ предаде на АИКБ ротационното председателство на АОБР за 2021 г.
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) пое днес от Конфедерацията ...
13.01.2021
Откриват процедури за концесия на четири морски плажа
Министерският съвет взе решение да бъде открита процедура за възлагане на концесия ...
13.01.2021
Безос измести Мъск за №1 при милиардерите – обясниха защо
Има нов водач в списъка на най-богатите хора в света, изготвян от сп. Forbes - се промени. ...
12.01.2021
От лошо по-лошо - и банките късат с Тръмп
Deutsche Bank, един от основните кредитори на президента Доналд Тръмп, планира да се дистанцира ...
12.01.2021
С $ 44 млрд. паднаха Фейсбук и Туитър след блокирането на Тръмп
Капитализацията на Facebook падна с 41 млрд. долара, а на Twitter - с 3 млрд. долара, след като ...
12.01.2021
Домусчиев: Дигиталната трансформация ще създаде нови възможности пред икономиката ни (ВИДЕО)
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/ и Искра Михайлова, ...
12.01.2021
Работодателите могат да кандидатстват до 15 януари по мярката 60/40
Работодателите, които желаят да получат средства за периода преди 1.01.2021 г. и отговарят ...
12.01.2021
Ананиев очаква България да се присъедини към еврозоната през 2024 г.
"Очакванията ни са страната ни да се присъедини към еврозоната през 2024 г. Основните ...
10.01.2021
ОАЕ повишиха износните цени на петрола след Саудитска Арабия
Националната петролно-газова компания на Обединените арабски емирства (ОАЕ) АДНОК ...