Износители и търговци на дървесина излизат в сряда, в 10.30 ч. на протест пред Народното събрание заради забраната за износ на обла дървесина. От сектора очакват около 2000 души от бизнеса да се съберат пред парламента, за да поискат мораториумът да бъде свален. Според търговците на дървесина, ако не падне забраната, в следващите месеци се очакват бързи фалити на фирми. От бранша изчислиха, че това ще доведе до съкращаване на 8000 служители.
Търговците на дървесина заплашиха, че ако не бъдат чути, протестът им ще се разрасне и ще достигне населените места. Търговецът Огнян Огнянов обясни, че забраната за износ е популистко решение. „Депутати, кметове, граждани, се надпреварваха да обясняват как се унищожава българската гора, как се извършва поголовна сеч, как се унищожават българските пътища и какви големи безобразия се вършат в гората. В този виновен акорд премина цялата кампания изходът от тази кампания беше, че на 4 март българският парламент прие забрана за износа и изпращането на необработен дървен материал извън границите на България. Основният мотив, с който беше приета тази забрана, е ограничаване на незаконната сеч и кражбата на дървесина от тази гора. И след приемането на тази забрана би следвало да смятаме, че в тази посока всичко е решено", каза той.
Андрей Ковачев от „Зелените" разказа как в последните години от страната ни са изсечени и изнесени вековни дървета. „Много често се изсичат вековни дървета, които се товарят дали на кораби, дали на камиони и излизат извън страната. Онова, което трябва да направи държавата, е не да се намесва в митническите правила, а като собственик на държавните гори да каже „Ние като собственик няма да продаваме на фирми, които ще изнесат строителната дървесина извън страната, а ще продаваме само на онези фирми, които ще дадат работни места в България", коментира той.
По данни на търговците на дървесина в страната годишно се секат 6,5 млн. куб. метра, в предприятията се преработват 1.5 млн. куб. м, а износът е около 900 хил. куб. м. Търговците твърдят, че вследствие на мораториума държавният бюджет ще загуби 29 млн. лв., пристанищата - 4 млн. лв., а транспортният сектор - 6 млн. лв. Загуби се очертават и за държавните горски стопанства. Отново по данни на търговците всяка година към Турция се изнасят 600 хил. куб. м дървесина, към Гърция - 300 хил., и незначителни количества към други съседни държави.