Европейският съюз изключва възможността за ускорено разширяване на еврозоната. Това потвърди председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Преди началото на извънредната среща на върха на ЕС, посветена на икономическата криза, премиерът Сергей Станишев постави въпроса за влизане на България в еврозоната. Унгария, която е сред страните от Централна и Източна Европа, най-силно засегнати от финансовата и икономическата криза, и Полша на свой ред поискаха ускоряване на процедурата и за тях.
"Според мен критериите за влизане в еврозоната не бива да се променят от днес за утре", заяви обаче на пристигане в Брюксел люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер, който е председател на Еврогрупата (страните, въвели еврото).
Барозу подчерта на пресконференция след края на срещата на върха, че в условията на криза е особено важно да бъдат запазени твърдите критерии за присъединяване към Еврогрупата. "Всички страни от ЕС след време ще се присъединят към еврозоната с изключение на онези държави, които не са заинтересовани от това", отбеляза в същото време той.
На мнението на Барозу застанаха няколко ключови членове на Европейския съюз, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес. Холандският премиер Ян Петер Балкененде отхвърли възможността за смекчаване на критериите за влизане в еврозоната.
"Не можем да променяме договорите просто така", коментира германският канцлер Ангела Меркел. Тя имаше предвид Договора от Маастрихт, където са записани критериите за приемане в еврозоната, допълва БТА.
Френският президент Никола Саркози обаче заяви, че дебатът е отворен. И дума не може да става въпросът за преразглеждане на критериите да бъде повдигнат сега, но след като кризата отмине, дали не трябва да поставим нови критерии, попита той.