Болниците имат възможност да увеличат основните заплати на медицинския персонал с 20 процента, като намалят допълнителното заплащане, което в момента се разпределя всеки месец като добавка към заплатата - тази идея е защитил вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков по време на днешното заседание на правителството. Пред медиите финансовият министър обясни, че според наблюденията му от Пирогов, дори в годините на икономическа криза лекарите там са получавали в пъти по-високо заплащане от официално посочваните основни заплати. Парите ги има и е полезно да се вдигнат основните заплати, а да се намалят добавките, заяви Дянков. Междувременно здравният министър Десислава Атанасова призова работодатели и синдикати към връщане на масата на преговорите във връзка с подписването на колективен трудов договор в отрасъл здравеопазване.
Вицепремиерът Дянков направи паралел с новия модел на заплащане в държавната администрация, който довел до увеличаване на основните заплати на чиновниците и до изсветляване на доходите. Тъй като болниците са търговски дружества, правителството може да въздейства върху решение за вдигане на заплатите само в държавните болници, обясни Дянков.
„Според мен е полезно и там да се вдигне основната заплата, защото парите ги имат и да се намали процентът на добавки и друго заплащане, което така или иначе го има. Има възможност в системата на здравеопазването това да стане и смятам, че е добре за прозрачността в този сектор", каза вицепремиерът. Той допълни, че в държавните болници има механизъм и той е директорският борд да вземе решение за увеличаване на заплатите. „Убеден съм, че това ако тръгне в държавните болници и те покажат истинското си, цялото си заплащане или поне влязат в по-високи рамки на основната си заплата, другите ще ги последват, защото болниците гледат така да се каже една друга какво правят, кадрите са едни и същи потенциално, така че смятам, че това ще стане като тенденция, но тя няма да е мигновена", обясни финансист номер едно.
Здравният министър Десислава Атанасова потвърди тезата за добрата финансова стабилност на болниците и доходите, надвишаващи основните заплати на медицинския персонал, и призова за по-бързото подписване на колективен трудов договор. Тя подчерта, че това е изключително важно особено за младите лекари и е мярка за задържането на тези хора в страната.