Частен инвеститор може да купи проекта АЕЦ „Белене” до края на годината и да поеме плащането на неустойките. Това коментира в интервю за БТА председателят на Българския атомен форум БУЛАТОМ Богомил Манчев.
Според Манчев, който е и изпълнителен директор и основен акционер в консултантската и инженерингова компания „Риск Инженеринг”, купуването на проекта от частен инвеститор ще реши проблема с претенциите на руската страна за дължими неустойки.
„Инвеститорът, който иска да дойде, е проверил този проект и смята, че той е целесъобразен, той има възможност да плати проекта, а държавата няма възможност да участва в него. Това не е хипотетична търговска възможност, а съвсем реална, защото има проявен интерес.Засега обаче смятам, че не е разумно да вдигаме шум в пространството”, каза експертът.
Богомил Манчев е убеден, че проектът АЕЦ „Белене” има търговска стойност и може да бъде започнат веднага, защото е извървян пътят на издаване на всички необходими разрешителни. Инвеститорът ще трябва да сключи договор с НЕК като собственик на проекта и с „Атомстройекспорт”, която има права върху използваната технология. Ако проектът стане частен, инвеститорът поема всички дължими по него суми. В противен случай държавата ще бъде осъдена да плаща неустойки на руската страна, защото подписаните договори трябва да се спазват, коментира Манчев.
„Преговорите с Русия могат да се решат положително, ако този инвеститор, който проявява интерес към АЕЦ „Белене”, купи проекта и с това се решават всички проблеми на България - НЕК ще получи пари, Русия ще получи парите, за които предявява претенции и повече няма да има такива”, обясни още Манчев.
„Инвеститорът, който иска да дойде, е проверил този проект и смята, че той е целесъобразен, той има възможност да плати проекта, а държавата няма възможност да участва в него. Това не е хипотетична търговска възможност, а съвсем реална, защото има проявен интерес. Процесът е доста чувствителен. Засега обаче смятам, че не е разумно да вдигаме шум в пространството”, коментира той.
„Това ще бъде отворен консорциум. Има основен играч, който гарантира финансирането, но останалите участници, които към момента са заявили желание, могат да се променят. Руснаците са изпреварили другите страни в областта на ядрената енергетика с 20 години”, коментира още експертът евентуалният бъдещ нов собственик.