България се нарежда на 36-то място в „Икономическа свобода по света: годишен доклад 2010", изготвен от канадския институт „Фрейзър" и разпространен за България от Институт за пазарна икономика. Докладът представя картината през 2008 г. (последната година, за която има налични официални данни за всички страни). Годишният доклад „Икономическа свобода по света" се изготвя от канадския институт „Фрейзър" в сътрудничество с независими институти от 80 държави, в това число и Института за пазарна икономика.
Тазгодишното издание на доклада показва, че икономическата свобода търпи първия си глобален спад от четвърт век насам. Докладът поставя на челна позиция Хонконг, следван от Сингапур и Нова Зеландия. Топ 10 се допълва както следва от Швейцария, Чили, САЩ, Канада, Австралия, Мавриций и Великобритания. На дъното на класацията е Зимбабве, следвана от Мианмар, Ангола и Венецуела.
Тазгодишната публикация обхваща 141 държави, представляващи 95% от световното население, като използва данни от 2008 г. (последната година, за която има налични и съпоставими официални данни). Докладът обновява и резултатите от предходни издания в случаите, когато данните са били ревизирани.
Докладът „Икономическа свобода по света" използва 42 различни показателя, за да създаде индекс, който нарежда страните по света според политиките, насърчаващи икономическата свобода. Основополагащите принципи на икономическата свобода са личният избор, доброволната размяна, свободата на конкуренция и защитата на частната собственост. Икономическата свобода се измерва в пет направления: (1) размер на правителството; (2) законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост; (3) достъп до сигурни и стабилни пари; (4) свобода на международната търговия; (5) регулиране на кредита, труда и бизнеса.
Големите промени за България се дължат на преоценка на един от индикаторите в категория „размер на правителството". Съвместната работа между експерти от ИПИ и авторите на изследването доведе до преоценка на индикатора, касаещ държавните предприятия и размера на държавните инвестиции, което повиши резултата и класирането на страната ни. След настъпилите промени страната ни получи рейтинг 7,31 и се нареди на 36-то място, като предходната година заемаше 41-во място с рейтинг 7,30.
„Икономическата свобода в България отбеляза сериозен ръст през последното десетилетие, но през последните 3-4 г. се наблюдава забавяне. Нещо повече, мерките срещу настоящата криза отнеха от свободата ни, а това означава по-бавно възстановяване и по-нисък ръст през следващите години", заяви Петър Ганев от Института за пазарна икономика.