Гърция заяви, че няма да позволи страната да бъде изнудвана и настоя, че банковата й система е сигурна.
"Гръцката република няма намерение да изнудва никого, но също така и тя няма да бъде изнудвана", това каза правителствен източник, добавяйки, че банковата система на страната е "напълно сигурна". Вчера Европейската централна банка (ЕЦБ) съобщи, че няма повече да позволява гръцките банки да използват държавния дълг като обезпечение по кредитите си.
Според правителствения източник Атина гледа на този ход като на "политически натиск, който да даде възможност за бързо сключване на договор" с международните кредитори. "Ликвидността и финансирането на гръцките банки е напълно защитено от механизма ELA", допълни още той, имайки предвид програмата за спешно ликвидно асистиране на ЕЦБ.
През последната седмица новият гръцки премиер Алексис Ципрас и финансовият министър Янис Варуфакис проведоха редица срещи с европейски лидери и ЕЦБ в опит да популяризират своята програма за намаляване на дълга на страната.
Последното решение на ЕЦБ да не приема гръцки облигации като гаранция за заеми бе взето няколко часа след вчерашната среща между гръцкия финансов министър Янис Варуфакис с президента на ЕЦБ Марио Драги. Анализаторите смятат, че този ход на банката е доказателство, че срещата е била неуспешна.
Тази стъпка на ЕЦБ вчера предизвика нервност на пазара. Анализаторите смятат, че решението би изолирало Гърция финансово, ако страната не продължи преговорите с международните кредитори.
Гръцката централна банка ще трябва в следващите седмици сама да осигури няколко милиарда евро за спешна ликвидност на гръцките банки. Икономистите от ЕЦБ смятат, че тази мярка има за цел да принуди Гърция да продължи с мерки за икономии, които новото правителство на Ципрас отхвърля.
Инициативата на ЕЦБ получи подкрепата на повечето управители на централни банки в еврозоната, което се смята за израз на недоволство на зоната към предложенията на новото гръцко правителство за решаване на нейния дълг от 320 милиарда евро.
Новите мерки на Европейската централна банка влизат в сила на 11 февруари. Гръцкото министерство на финансите съобщи, че този ход на ЕЦБ няма да има отрицателно въздействие върху финансовия сектор на Гърция, който, както се казва в изявление е "напълно защитен с други налични възможности".
Източник: БГНЕС