500 000 надомни работници у нас не се осигуряват
500 000 надомни работници у нас не се осигуряват / Sofia Photo Agency
500 000 надомни работници у нас не се осигуряват
50625
500 000 надомни работници у нас не се осигуряват
  • 500 000 надомни работници у нас не се осигуряват

500 000 надомни работници в България не се осигуряват. Това сочи проучване на Сдружението на надомните работници, извършено от октомври 2011 до февруари 2012 г. в Румъния, Сърбия, България, Черна гора, Македония и Албания. Според изследването, което обхваща група от 500 души, 53% от тях са на възраст между 30 и 55 години, а работното време е средно между 10 и 12 часа без почивен ден. Според проучването в нито една от страните няма статистически данни за този вид труд. В малките градове, където няма промишлени предприятия, надомниците, които работят за собствена сметка без възложител, са около 86% от общия брой.

Година след приемането на Закона за надомната работа хората, които се трудят от вкъщи, са в сивата икономика и мизерстват, заяви Виолета Златева, шеф на сдружението им. По думите й едва 8 на сто от тях имат трудов договор и се осигуряват. Според направеното проучване у нас 78% от надомните работници са жени, 53% са на възраст между 35 и 55 години. Най-често работното място е кухнята и в повечето случаи с надомната работа се занимава цялото семейство.

Заради кратките срокове за изпълнение на поръчка, често се случва надомниците да се самоексплоатират, заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров: „Условията, при които работят самонаетите надомни работници, не могат да гарантират регулярен и сигурен доход дори и при ниските равнища на минималните прагове за самоосигуряващите се в България. Има нужда от стимул, за да запазят те своята икономическа активност, да не изпаднат в безработица в условията на криза. Поне ние да направим изключение и да ги приравним към селскостопанските работници, за които има диференцирани ставки. Това би дало възможност да изкараме на светло много от самоосигуряващите се и самонаетите работници от вкъщи и да намерим начин те да получат своите социални и осигурителни права".

Проучването показва, че самонаетите работници работят основно за леката промишленост и занаятите - изработване на дрехи, мартеници, сувенири, дърворезба и други. Сдружението на надомните работници иска достъп до европейски средства, с които да информира и консултира хората.