/ Враца софтуер общество
От 27 до 29  април ИТ център Враца се превърна в арена за най-добрите в програмирането и дизайна от града. Безсънни нощи и много труд съпътстваха тазгодишното издание на Хак Враца. 41 участника, разпределени в 13 отбора се надпреварваха помежду си и с времето в опит да създадат проект, който да впечатли журито. Откриването бе в петък вечерта, а в събота интересна презентация направи Тодор Гиглиев - CEO на компанията Dreamix.
 
Състава на журито се състоеше от Владислав Илиев (SAP) , Иван Стоянов (Dreamix) и Райчо Райчев (Space Challenges Program)
 
Победител стана отборът на IPv3 , които създадоха уникална интерактивна дъска, управлявана от мобилно приложение, която визуализира различни съзвездия и дава интересна информация за тях. Идеята им е да предоставят мобилното приложение безплатно и да има подобна дъска във всяко българско училище, като по техни думи, самата себестойност не е висока - около 40 лева.

По време на представянето обявиха, че ще дарят дъската на едно от местните врачански училища. Те си тръгнаха с парична награда от 1024 лева и ваучер на стойност 100 лв. за ресторант Космос в София, където ще имат възможност да отпразнуват победата си подобаващо.

На второ място се наредиха четири ученика в пети клас от ППМГ, които са част от програмата за обучение на ученици, осъществявана  съвместно от Враца софтуер и CoderDojo България. Те създадоха образователен сайт с много информация, който освен това включва в себе си две игри. Наградата за второ място е 512лв.
 
На трето място се наредиха момчетата от Leonardo Robotics, които създадоха марсоход. Освен основните функции за придвижване, дистанционно управление чрез телефон, резлични сензори и щипка за прихващане на различни обекти, те успяха да впечатлят журито и с бизнес модела си. Идеята им е да направят станция на Марс, от която да контролират марсоходите, и да ги отдават под неам. Те си тръгнаха със сумата от 256лв.
 
Райчо Райчев от Space Challenges Program покани победителите и Leonardo Robotics в своя Lab, където ще имат възможност да доразвият своите проекти и ще бъдат подпомогнати с хардуерни компоненти и наставничество. Класираните на второ място, Mini Site Makers, ще станат кадети в пилотната за Враца космическа програма, която ще започне в близките месеци.
 
От ICN, Musala Soft, Ucha.se и Soft Uni изпратиха специални награди за участниците. Награди раздадоха и спонсорите на събитието - Фондация “Америка за България”, Experian, Nemetscheck , Softserve, Questers, SAP ,  Inveitix и Dreamix, които дариха страхотни книги за програмиране и лидерство, които курсистите на Враца софтуер ще имат на разположение. Още снимки и видеа от събитието може да намерите на фейсбук събитието и на страницата на Враца софтуер.