Направиха филм за бореца Пламен Дончев
Направиха филм за бореца Пламен Дончев / DarikNews, архив

Българска национална телевизия засне филм за бронзовият медалист от олимпийските игри за глухи в Тайпе- Пламен Дончев. Екипът бе в Горна Оряховица, за да подготви материал за специализирането предаване за хора с увреден слух. Авторът Христо Семерджиев акцентира върху подготовката, която води Спортист №1 на Горна Оряховица и интервюира неговия личен треньор Стойчо Христов.

Пред камерата кметът на града инж.Йордан Михтиев анонсира, че Пламен Дончев ще бъде номиниран от администрацията за носител на годишната награда „Горна Оряховица" за приноса си в сферата на спорта. Във Велико Търново вече удостоиха с подобен приз олимпийската шампионка по бадминтон за глухи Гергана Баръмова.

Пламен Дончев е роден на 16 декември 1984 г. в Горна Оряховица. На 13 години започва да се занимава с борба. В залата е заведен от преподавателя по физическо възпитание в СОУ"Вичо Грънчаров" Митко Тончев. Качествата му са забелязани на градско първенство от треньора Стойчо Христов, който е негов личен наставник и до днес. По- късно стига до трето място на държавно първенство за юноши в Русе.

Международният му дебют е през 2004г. в София на световното първенство за глухи, в което става световен вицешампион в двата стила в категория до 66 кг. и е обявен за най- техничен състезател на шампионата. В момента е студент трета година в НСА, специалност "Борба".