Морска градина Варна
Морска градина Варна / Live.varna.bg
Предложението за провеждане на местен референдум за бъдещето на Морската градина във Варна не успя да премине първото си препятствие. Съветниците от правната комисия към Общинския съвет единодушно гласуваха против провеждането на допитване. Мотивите им бяха недостатъчният брой на подписите и незаконосъобразността на въпросите

Организираната от инициативен комитет преди 5 години подписка беше подкрепена от 32 367 души. Последвалата проверка обаче установи, че повече от половината подписи са некоректни, а валидните са 14 854. Те са със 331 от по-малко от задължителните в закона 5 % от общия брой гласоподаватели, които според ГРАО на парламентарните избори през 2013 г. са били 303 706. 

Подписи менте за референдума за Морската повече от истинските

Предложението за допитване съдържа два въпроса. Първият е за границите на парка и дали в тях попада територията от ската до морския бряг. Вторият се отнася за забрана на строителството в крайбрежната зона на жилища, офиси, молове, хотели, казина, конгресни центрове и яхтени пристанища. 

Според общинските съветници въпросите са извън компетенцията на местния парламент и той не може да взема решения за тях. 

Председателят на инициативния комитет Юлиян Чолаков изтъкна пред членовете на правната комисия, че няма яснота кой е изготвил справката на ГРАО за броя на гласоподателите и посочената в нея цифра била формална. Освен това липсвала методика, по която се определяли невалидните подписи, добави още той. 

Членовете на инициативния комитет за провеждането на референдум от ляво на дясно: Илиян Илиев от ОЦОСУР, Славена Панайотова от "Варна диша", Юлиян Чолаков от СОПА и Кръстю Кръстев от "Зелена Варна";
Членовете на инициативния комитет за провеждането на референдум от ляво на дясно: Илиян Илиев от ОЦОСУР, Славена Панайотова от

Подписите ли не стигат, или си търсите оправдание да няма референдум. Ако имате желание, самите вие може да го инициирате”, обърна се към общинските съветници Чолаков. Той отхвърли и мотивите за незаконосъобразност. 

Общинският съвет се събира заради референдума за Морската градина

Против провеждането на допитване
се обявиха представители на туристическия бранш. Според председателя на асоциация на хотелиерите и ресторантьорите във Варна Павлин Косев и оглавяващия туристическата камара в морската столица Жельо Душев няма смисъл от референдум, а инфраструктурата на крайбрежната зона трябва да се развива.  

Провеждането на референдум би струвало на местния бюджет около 1 млн. лв., коментира председателят на Общинския съвет Тодор Балабанов

Казусът с провеждането на допитване за Морската градина ще бъде разглеждан и утре на съвместно заседание на всички постоянни комисии. Окончателното решение трябва да бъде взето на сесия на Общинския съвет, която е насрочена за 22 януари (понеделник). 

Търсят 30 000 подписа за референдум за Морската градина

Подписката за провеждане на референдум беше организирана преди пет години от няколко неправителствени организации. Въпросите за допитването са „Да достига ли паркът „Морска градина" до морето, като включва изцяло крайбрежната зона от ската до морския бряг?" и „Да бъде ли крайбрежната зона на град Варна паркова зона за отдих с обекти за хранене, спорт, атракции и развлечения, но без жилища, ателиета, офиси, молове, хотели, казина, конгресни центрове и яхтени пристанища?".

Подписката беше депозирана в Общинския съвет на 29 април 2013 г., но не беше предложена за разглеждане от неговите членове. Инициативният комитет заведе дело, а в началото на тази година Върховният административен съд  задължи председателя на местния парламент да внесе за разглеждане подписката.