Търсят 30 000 подписа за референдум за Морската градина
Търсят 30 000 подписа за референдум за Морската градина / DarikNews.bg, архив

Подписка за референдум за бъдещето на Морската градина ще стартира в близките дни във Варна. Инициативата е на няколко неправителствени организации, които предлагат два въпроса за допитването:

Да достига ли паркът Морска градина до морето, като включва и зоната от ската до морския бряг?

Да бъде ли крайбрежната зона на Варна паркова зона за отдих с обекти за хранене, спорт, атракции и развлечения, но без жилища, ателиета, офиси, молове, хотели, казина, конгресни центрове и яхтени пристанища?


Мотивите на неправителствените организации да се спрат на следните въпроси са направеното през 1997 г. разделяне на парка на историческо ядро и на периферия със статут на зона за отдих, както и предвиденото в Общия устройствен план застрояване на крайбрежната алея.

За да се стигне до референдум подписката трябва да бъде подкрепена от 10 % от варненците с избирателни права или от около 30 000 души. Ако събраните подписи са два пъти по-малко, тогава решението ще бъде гласувано от Общинския съвет.

Законът дава възможност местен референдум да се инициира също от кметовете или по предложение на 1/5 от общинските съветници. Варненските обаче не са проявили интерес към допитване за Морската градина, след като всеки един от тях е бил писмено информиран, заяви пред журналисти Юлиян Чолаков от Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията (СОПА). По неговите думи кметът Кирил Йорданов също е запознат с идеята.  

В случай че съберат необходимите подписи, инициаторите на кампанията за референдум се надяват той да се проведе заедно с парламентарните избори през лятото. По този начин и двата вота ще регистрират по-висока избирателна активност, смята Чолаков. За да е валидно допитването във Варна, в него трябва да участват повече от 50 % от избирателите, колкото са били те на последните местни избори.  

Освен СОПА в инициативния комитет за провеждането на референдум за Морската градина влизат още Обществен център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР), „Обединено гражданско сдружение”, „Зелена Варна”, „Варна диша” и Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).