„Талантливият мистър Рипли” с премиера на варненска сцена
„Талантливият мистър Рипли” с премиера на варненска сцена / netinfo

Втората септемврийска премиера на Драматичен театър „Стоян Бъчваров” за сезон 2013-2014 е постановката на Стайко Мурджев „Талантливият мистър Рипли”, адаптация на Филис Наги по романа на Патриша Хайсмит. Премиерните спектакли са тази и утре вечер от 19.00 ч., на Основна сцена.

Пиесата на Филис Наги „Талантливият мистър Рипли” е адаптация върху романа на известната американска авторка на криминални романи Патриша Хайсмит (1921-1995), удостоена с най-важните световни награди за детективска литература. В първата филмова версия на романа играе Ален Делон (1960). Литературната екранизация на английския режисьор Антъни Мингела с Мат Деймън и Джъд Лоу донася номинации за „Оскар” и „Златен глобус” (1999) на режисьора и двамата актьори и се нарежда непосредствено след най-успешния филм на Мингела „Английски пациент” с 9 награди „Оскар” (1996).

Филис Наги (род. 1962) е известно име в американската филмова и театрална режисура, автор на сценарии и драматургични текстове. Сред пиесите й, поставяни в много страни, „Disappeared” има най-много отличия - Международната награда за пиеса (1992), „Susan Smith Blackburn” (1995), ”Writers Guild” за най-добра пиеса и „Eileen Anderson” за най-добра пиеса на Central Television. Филис Наги получава също номинация за наградата „Eми” като сценарист и режисьор на екранния си дебют „Г-жа Харис” (2005), събрал 12 номинации „Еми”, 3 номинации „Златен глобус” и др.

Характерни за многостранното творчество на Филис Наги са нейните  адаптации върху литературни произведения на Чехов, Кейт Аткинсън и др. С изкусната авторка на криминални истории Патриша Хайсмит я сродяват сходни възгледи за човешката природа и естетиката в изкуството. Доказват го филмът „Цената на солта”, режисиран и адаптиран от Филис Наги по едноименния роман на Патриша Хайсмит и театралната адаптация по „Талантливият мистър Рипли”, започнала световната си кариера от Palace Theatre Watford (1998), за да стигне и до България през 2013 г.

Антигероят и търсенето на щастие

Действието на „Талантливият мистър Рипли” се развива в Италия през 50-те години на миналия век. Психологическият трилър на Патриша Хайсмит представлява едно изтънчено изследване на човешки характери в екстремна ситуация. Драматизацията на Филис Наги се различава от оригиналния сюжет, в който тя влага нови психологически пластове. В разкриването на сложните характери по толкова убедителен начин, че дори психопатът да предизвика съчувствие у зрителя, се крие предизвикателството на постановката, обяснява режисьорската си концепция Стайко Мурджев. Младият режисьор, спечелил ИКАР 2010 за дебюта си с „Пухеният” от Мартин Макдона, сега особено се вълнува от темата за антигероя. В трактовката на „Талантливият мистър Рипли” на сцената на Драматичен театър „Стоян Бъчваров” той изследва възможността доколко психологическият трилър, добре разработен като жанр в киното, би могъл да бъде поднесен с изразните средства на театъра. Той съзнателно се дистанцира от филмовите внушения, свързани със заглавието, за да се съсредоточи върху театралната специфика. В репетиционния процес особено важни са съмишлениците, като сценографа Момчил Тасев, композитора Петър Дундаков, хореографите Стойчо Стойчев и Аделина Янчева, костюмографа Огняна Серафимова и дизайнерката на плаката и програмата Радослава Даскалова, с които работи не за пръв път. С „Талантливият мистър Рипли” този постановъчен екип се изявява дебютно на варненска сцена, с изключение на Огняна Серафимова, която е участвала в предишни постановки на театъра в родния си град. Фотограф е Георги Вачев, асистент-режисьор Венцислав Сариев.

В извеждането на психологическите акценти Стайко Мурджев разчита, разбира се, на енергията и таланта на актьорите. Шестима от тях, завършили НАТФИЗ през тази година, са съвсем отскоро в състава на Варненския драматичен театър - Стефан Додуров, Адриан Филипов, Петя Янкова, Ина Добрева, Яким Неделчев и Димитър Мартинов. Те си партнират на сцената с познатите имена Веселина Михалкова, Валентин Митев, Николай Божков, Мария Гинкова и Валери Вълчев.

В крайна сметка, какво им казва, какво пита, какво преставлява за тях „Талантливият мистър Рипли”? Търсене на щастие - Стефан Додуров, Щастието идва неочаквано - Адриан Филипов, Изкривената истина - Яким Неделчев, Разминаване между фикцията и действителността - Валери Вълчев, Кой съм аз? - Веселина Михалкова.