Ревизоро: Чешмеджиев опита да излъже общината в Каварна
Ревизоро: Чешмеджиев опита да излъже общината в Каварна / netinfo
Докато националното радио и националната телевизия получават бюджет, който подсигурява абсолютно всички необходими разходи за функционирането на тези две институции, а рекламите са допълнителен бонус, то всички останали медии ще са в друга агресивна среда. В нея се плаща за предавания, за предаватели, за наеми, заплати, като се взима само от частта рекламни приходи, за да се издържа цялата им дейност, а двете държавни медии ги получават от държавата.

Такова мнение изрази в предаването „Пропаганда” Емил Димитров – Ревизоро. Той направи този коментар във връзка с наложеното от Варненския окръжен съд наказание "лишаване от свобода" за три години, което се отлага с петгодишен изпитателен срок на бившия редактор на Радио Варна – Стоян Чешмеджиев. Това наказание е наложено на Чешмеджиев за престъпление по служба по повод изграждането на допълнителен радиопредавателен комплекс в село Българево, община Каварна.

По думите на Димитров, в момента, в който кметът на Каварна Цонко Цонев разбира, че се иска площ за изграждането на още един предавател на Българското национално радио на територията на Варна, той лобира за националното радио и успява да убеди Общинския съвет да се разреши този терен. „В момента, когато разбира, че става въпрос за измама, предприема всички законови стъпки тази сделка да се развали, имотът да се деактува и този човек да бъде даден на съд”, обясни Емил Димитров.

На въпрос за какво са му били тези 50 декара на Стоян Чешмеджиев, Емил Димитров отговори така: „Аз не мога да гадая защо са му били, но очевидно не са били за радио цел или за това, за което той е бил упълномощен да преговаря”, обясни Димитров. Той смята, че присъдата, наложена от Варненския Окръжен съд на Стоян Чешмеджиев е затова, че някой се е опитал да излъже органите на местното управление и местната администрация. Община Каварна се е подлъгала, разрешила е, а после е предприела всякакви действия, за да възстанови справедливостта.

Емил Димитров коментира и скандала за подслушвани журналисти така: „Журналистите винаги са се слушали и винаги ще бъдат слушани. Той припомни, че през 2001 година, когато на власт е било правителството на Иван Костов, а Атанас Атанасов е бил шеф на националната служба за сигурност, когато са си тръгнали се е появила разработката „Асистенти”. В нея е имало около 40-50 подслушвани човека от България, сред които също е имало журналисти.