С празнични събития в София ще бъде отбелязан 3 март
С празнични събития в София ще бъде отбелязан 3 март / БГНЕС, архив

С концерти, изложби и празнични събития в столицата ще бъде отбелязан Националният празник на България - 3 март. Днес се навършват 138 години от Освобождението на страната от Османско владичество.

На 3 март през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което завършва Руско-турската война /1877- 1878 г./ Датата 3 март слага начало на Третата българска държава.

Честването на годишнината от Освобождението ще започне от 10.00 ч. в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" в столицата, където патриарх Неофит ще възглави заупокойна молитва за отдалите живота си за освобождението, в съслужение със столично духовенство. След молитвата патриарх Неофит ще отслужи и благодарствен молебен за благоденствието на българския народ. Около 10. 40 ч. литийно шествие ще се отправи от патриаршеската катедрала към паметника на Цар Освободител, където ще бъдат положени венци и цветя.

От 11.00 ч. ще започне церемонията по издигането на националното знаме и полагането на венци пред Паметника на Незнайния воин с участието на държавния глава. В 12.00 ч. ще се извърши тържествена смяна на караула пред Президентството, a от 12.30 ч. в зала "България" ще започне съвместен празничен концерт на Гвардейския представителен духов оркестър и Софийската филхармония.

От 11. 45 ч., пред Паметника на българския опълченец ще започне тържественото честване на Националния празник.

Организатори са Столичната община, фондация "Героите на България" и Сдружение на приятелите на Русия "Александър Невски".

В зала "България", Софийската Филхармония ще представи изобилието на българското музикално творчество. Публиката ще може да чуе на живо състави с ярко сценично присъствие като Софийската филхармония, НФХ "Светослав Обретенов", София Квартет и съставите на Столична община - Софийски солисти, Софийски духов оркестър, Джаз формация "София", Хор "Св. София".

Ще има и изпълнения от Хор "Космически гласове", Дамски камерен хор "Ирина Щиглич", Оркестъра за народна музика на БНР, солисти от Джазбенда на БНР, ДФА "Филип Кутев", Представителен духов оркестър на МВР, Детски хор "Пим-пам", вокална група "Авигея", Хор "Христина Морфова", Камерна формация "Те Деум Адорамус", Симо Лазаров, състави от НБУ и НМА "Проф. Панчо Владигеров". В поредицата от концерти ще участват и още много други солисти и ансамбли, за които българската музика е кауза и начин на живот.

Отделните събития ще се провеждат на кратки панели в зала "България" и камерна зала "България" от 11.00 ч. до 22.00 часа. Дневната карта на цена 6 лв., може да бъде закупена от касата на зала "България". Тя ще дава неограничен достъп на публиката до концертите от "Обичам българската музика" през целия ден.

Както всяка година на 3 март и днес Националният исторически музей обявява вход свободен от 9.00 ч. до 17.30 часа. Днес постоянната експозиция на Музея за история на София на пл. "Бански" 1 и неговият филиал - археологическото ниво на базиликата Света София на ул. "Париж" 2 също ще са с вход свободен.

Честваме 138 години от Освобождението на България

Безплатно ученици и учители ще могат да посетят Националната галерия в София /включително "Квадрат 500/, Националния политехнически музей, Музеят "Земята и хората", както и Националния литературен музей - София.

В Столичната библиотека посетителите ще могат да видят днес експозиция, посветена на една от най-важните и значими дати в българската история, която представя книги и албуми от колекциите на библиотеката, репродукции на картини и графики от известни български и чужди художници - Никола Кожухаров, Обербауер и Лансон, пресъздаващи емблематични моменти от руско-турската война.

Датата 3 март отбелязва възкресението на един народ (ВИДЕО)

Проследена е хронологията на Освободителната война - от Цариградската посланическа конференция през 1876 - 1877 г. до Санстефанския мирен договор през 1878 г. Представени са десантът при Свищов, битката за Лом, обсадата на Плевен, боят на Орлово гнездо, посрещането на руските войски в София. Отделено е и място за Самарското знаме - с графики и детайли от икони, посветени на неговото освещаване и връчване. В изложбата са включени и ценни гравюри от 1878 г. от Александър Фердинандус /илюстратор на Александър Дюма/, Дикде Лониел /френски художник и журналист, проследяващ хода на войната/, Анри Дюел /френски художник и кореспондент в Русия/.

По случай празника, Музеят за история на София ще покаже днес специална витрина с дарителски, изключително ценни експонати. Това ще е началото на цяла серия от представяне на дарения в рамките на кампанията "Силата на българите", които музеят притежава благодарение на родолюбиви българи. Сред експонатите, които ще бъдат представени, са "Покров на Пресвета Богородица" от 1840 г., печатана в Унгария, поръчана от протоигумена на Рилския манастир хаджи Исай. Другият експонат е богослужебен псалтир на Ваце (Иван) Тошев от Връбница, роден през 1850 г. Псалтирът е издаден в Москва през 1834 г. Дарението е направено от сестрите Елка и Росица Йончеви, потомци на първия собственик.

В чест на 3 март посетителите на Националния военноисторически музей ще имат възможност да видят експонирана единствено днес най-голямата светиня на Българското освобождение - оригинала на Самарското знаме. Традиционно на националния празник музеят обявява Ден на отворени врати за постоянната хронологична и външната експозиция, както и за временните си изложби.

Източник: БТА