ЕкоАкадемия и арт-ателиета, презентационен и дзен–центрове, уникален еко-пазар на малки производители, включително на български био-продукти от цялата страна и впечатляваща музикална програма за планинските вечери – това ви чака на УзанаПолянаФест 2014.
УзанаПолянаФест е пътешествие из „страната на алтернативите” за по-осъзнат и отговорен живот, където можете да намерите множество „острови на промяната”:
В презентационния център ще можете да чуете вълнуващите презентации на хора, които с начина си на живот и бизнеса си осъществяват промяната в страната ни към по-осъзнат и чист свят. Ще бъдат представени теми, обхващащи проблеми от опазването на биорзанообразието до това как да създадем общество, което рециклира на 100% отпадъците си. Сред лекторите са екологично сдружение „За Земята”, група „Де Растеж”, Българска Фондация Биоразнообразие, Центърът за спасяване на диви животни и много други.
Специален гост в програмата на тазгодишното издание на фестивала е Джон Мълроу от Илинойския университет, който с работата си по цял свят разпространява посланието за силата на малките решения да бъдат реалната причина за голямата промяна в мисленето и поведението на съвременното ни консуматорско общество. Градско земеделие, компостиране, иновации в техниките за рециклиране са само някои от темите, които младата звезда от Илинойс ще засегне на Узана.
„Много се вълнувам и радвам, че ще имам възможността да споделя с българска публика наученото през годините. Истинската промяна е промяна в мисленето и културата на поведение и именно това е фокусът на моята работа.” Джон работи с общности по цял свят за промяната, която идва отдолу-нагоре, а не е наложена от институции или законодателство. Той ще ни зарази със своята вяра, че промяната на културата ни на потребление може да е ключът към истинската глобалната промяна на 18-ти юли (петък), от 17.30 ч. и на 19-ти юли (събота), от 19.00 ч.
Програмата на фестивала, обаче, изобщо не се изчерпва с това.
Освен всички еко-активности като радио-проследяване на костенурки с Фондация „Геа Челониа”, изкачване на връх Исполин с габровците от „Мечти и отбори” и десетките вълнуващи игри в ЕкоАкадемията, Ви очаква и атрактивна вечерна програма с групите Мерудия, БОНБОГ - Тъпани и Гайди, Funkaround, VoxBox - SKILLER и Павел Терзийски и Венци Благоев Jazztet.
Фокус тази година е връзката между личната и обществена промяна и нуждата от нов подход, който не изключва индивида. Затова и програмата, приютена в дзен-центъра е много по-богата от предходните издания.
Там ще можете да откриете екзотични предизвикателства за съзнанието и тялото като „Космически кораб за душата” на йога-студио Магайа, новият формат „Дръм-денс”, където ще можете да отключите потенциала на тялото ви да реагира спонтанно на музиката или да сте от тези, които създават ритъма.
Фестивалът е място, където, според публиката от предни издания „растат отговорно малки земляни” и това се дължи преди всичко на изобилието от образователни игри и лудите ентусиасти, които ги организират, за да заразят децата с отговорно отношение към природата в Детския център. Игра за Черноморието на Световния фонд за дивите животи, игра, с която малките ще могат да научат езика на дивите животни с Българска Фондация Биоразнообразие и игра, която помага на малките да опознаят местността Узана са само малка част от това, което децата могат да правят на там.
В Арт-ателиетата пък, нов живот ще получава всичко онова, което доскоро сме смятали за ненужно, като ни напомня, че в огледалната страна на консуматорската култура е именно културата на творчеството, в което можем да творим вместо да потребяваме в несвяст.
УзанаПолянаФест се провежда за четвърта поредна година. Това е форум, където практикуващите зеления лайфстайл и отговорните към природата се събират, за да споделят опит, почерпят знания, намерят съмишленици на зелените си идеи или просто да прекарат три незабравими дни в приятни емоции на едно зареждащо с положителна енергия място - местността Узана.
Входът, както винаги досега, е свободен, а програмата - изобилна палитра от занимания – до едно показващи „възможния друг живот”.
Фестивалът се организира от Фондация „Тайм Екопроекти”, с финансовата подкрепата на Министерство на околната среда и водите чрез Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда и Община Габрово.