Няколко неправителствени организации, обединени в РОКС - Габрово, поискаха промяна на Изборния кодекс. Предложението се подкрепя от ГД „ДНЕС”, „ Да! за Габрово”, „Съюз на строителните лабораторни специалисти”, „ЕКО 21”, „МОГА”, „Общинско дружество на инвалиди”, Регионален клон „Цанко Дюстабанов” на НД „Традиция”, КСО „Узана”, Клуб по крикет „Ковачите – Габрово”.
Според организациите исканите промени са необходими и мотивирани от желанието на българските граждани за промяна в политическата система и начина на нейното формиране.
Гражданите могат да подкрепят предложенията, ако са съгласни с тях, като се подпишат под тях в приемната на ГД “ДНЕС” в Габрово на пл.”Първи май” №1в, която работи всеки ден от 12.00 до 17.00 ч. Инициативата ще бъде разширена и в други областни градове, след което чрез присъствието на ГД “ДНЕС” в Народното събрание, предложенията и подписката ще бъдат внесени в съответната комисия за разглеждане и приемане.
Предложения:
1/ Подобряване системата на ЕСГРАОН. Това се налага с цел:
- Недопускане гласуването на „ мъртви души”;
- Ограничаване гласуването на едни и същи лица в различни избирателни райони;
2/ Въвеждане система на задължително гласуване за всички лица, имащи право на глас, като се предвиди санкция „глоба” за негласувалите.
Тази промяна ще осигури представителство на всички български граждани, имащи право на глас в изборните държавни органи и до голяма степен ще обезмисли изборната търговия.
3/ Да се въведе ограничение до два мандата при регистрация на кандидат-депутатите за Народно събрание в ЦИК.
Така ще се намали вероятността от срастване на определени хора с властта и ще ограничи външното корпоративно влияние върху народните представители.
4/ Да се предвиди задължителен тест за психическа годност при регистрация в ЦИК на: кандидатите за народни представители, членове на Европейския парламент, президент, вицепрезидент, кметове на общини и кметства, както и на общински съветници.
5/ Въвеждане на смесена система за избор на народни представители при формиране на Народно събрание – мажоритарна и пропорционална, като се намали броя на народните представители, съобразно броя на активно гласуващите избиратели.
6/ Въвеждане на по-висок праг за право на държавна субсидия за участвалите в изборите кандидати.
Този праг за Народното събрание да бъде / 3-5%/ от действително получените гласове за съответния независим кандидат или партия.
Държавната субсидия да се управлява от специализиран държавен орган, като за всеки кандидат или партия субсидията да се съхранява в специална набирателна сметка.Отпускането на средства от тази сметка да става само след представяне на безспорни доказателства за действително направените разходи за срещи с избиратели, предизборна кампания и други лимитивно посочени в закона дейности.Контрола върху управлението на тези средства да се извършва ежегодно от Сметната палата и да се публикува електронно.
7/ Да се въведе образователен ценз за упражняване правото на глас, като право на глас да имат лицата, завършили минимум основно образование.
Към настоящия момент по Конституция училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително / чл.53 ал.2/, но това само теоретично означава основно образование. Причината за това е, че едно лице може да е навършило 16-годишна възраст, но да няма дори начално образование.
Целта на това предложение е: освен минималната психофизическа зрялост с навършване на пълнолетие / 18 години / е необходимо избирателят да притежава минимална образователна зрялост.