За поредна година Община Габрово подкрепя и се включва в световната инициатива „Часът на Земята“, чието десето издание ще се проведе на 24 март, събота, от 20.30 до 21.30 часа.
Знаковото събитие на Световния фонд за дивата природа - WWF, отново ще обедини милиони хора по света в послания и действия за опазване на планетата и справяне с климатичните промени. Символично ще изгасим осветлението в домовете си, а знакови и обществени здания, културни паметници, различни институции и организации ще притъмнят фасадите на сградите си за един час в съботната вечер.
Призоваваме Ви да се включите в инициативата като загасите светлините на фасадите на Вашите институции, организации, здравни заведения, фирми, културни институти, музеи, училища, детски градини и ясли, както и осветлението в домовете си в събота, 24 март, от 20.30 до 21.30 часа!
Земята е изправена пред застрашителна загуба на биоразнообразие и целта на природозащитната инициатива е да накара правителства, бизнеси и хора заедно да търсят решения и конкретни действия за изграждане на здравословно и устойчиво бъдеще за всички.
Започнало като символично събитие за гасене на осветлението в Сидни през 2007 г., Часът на Земята вече се отбелязва в повече от 180 държави като световен споделен момент на солидарност за планетата. Инициативата е ключова за промяна на нагласите и повишаване на популярността на климатичните проблеми и екологичните действия по целия свят. Тъй като световното биоразнообразие намалява с безпрецедентен темп, Часът на Земята ще фокусира усилията си върху още по-масова подкрепа за опазване на биологичното разнообразие и природата.
Привържениците на инициативата могат да посетят международната платформа http://connect2earth.org/, за да споделят какво означава за тях биоразнообразието и природата в местата, където живеят, да научат повече за природозащитата.
Създадена в партньорство със секретариата на Конвенцията на Обединените нации за биологично разнообразие, платформата ще свързва хора и инициативи, за да изгради масова осведоменост относно ценностите на биологичното разнообразие и природата чрез глобален обмен на идеи по въпроси като климата, здравословните океани и устойчивия бизнес.
През последното десетилетие Часът на Земята вдъхнови милиони да подкрепят и да участват в проекти за опазване на климата и природата. Движението помогна за създаването на 3,4 милиона хектара защитена морска зона в Аржентина, 2,700 хектара гора, наречена „Часът на Земята“ в Уганда, както и за приемането на ново законодателство за опазване на моретата и горите в Русия.
В България кампанията се провежда от 2009 г., а през 2017 г. участие са взели 110 града, национални институции и паметници на културата, общински администрации, бизнес организации, медии, Народната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Президентството, Народното събрание, БНБ и много други.
Часът на Земята дава възможност на всеки човек да разбере какво влияние имат малките постъпки върху голямата планета и как може да използва силата си, за да се справи и промени климатичните промени.
Включи се и ти, загаси светлините, отвори очи за планетата и се свържи с природата, защото утре започва от днес!
Повече за инициативата Часът на Земята може да видите тук.
Международен сайт на WWF за Часа на Земята
Платформата за инициативи за Часа на Земята 2018
Часът на Земята в България досега
Кратък филм „Колко струва природата“