/ Дарик Добрич
"Дунавската стратегия е много успешна инициатива. Тя започва да действа през 2011 г.  и и насърчава кооперирането на различни области в рамките на тази стратегия. Черноморският басейн е различен от Дунавската стратегия понеже е извън ЕС. Зоната на Черноморието все още не е истински стабилна и все още има регионални конфликти, които трябва да бъдат преодолявани.

Основната задача е да се стабилизира регионът чрез развитие на различните отрасли – туризъм, земеделие, икономика” – това  сподели Арно Рийдел, национален координатор по Дунавската стратегия от Федералното министерство за Европа, интеграция и външни работи на Австрия по време на Международната конференция на тема „Ролята и значението на Черноморския регион и връзката му с Дунавската стратегия”.

Започва конференция за ролята и значението на Черноморския регион

Двудневният форум  стартира днес в курорта Албена и бе открит от Радосвет Радев – председател на УС на „Албена” АД и член на УС на БСК. Събитието се провежда под егидата на Министерството на Българското председателство на Съвета на ЕС и в памет на Изпълнителния председател на БСК, Божидар Данев, когото  участниците в конференцията почетоха с минута мълчание. 

Според организаторите от Българската стопанска камара, Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) и Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), целта на форума е да се подчертае ролята и значението на Черноморския регион и да се свържат приоритетите на Българското и следващото Австрийско председателство на Съвета на ЕС по отношение на политиките за Дунавския и Черноморския региони.

„Дунавската стратегия ще бъде нещо като портал за развитие на европейската икономика. Смятаме, че потенциалът е по-голям от това,което в момента се оползотворява. Затова е много важно да споделим  ценни примери, постижения и опит в различните проекти” – се обърна към участниците в конференцията  Милена Ангелова – вицепрезидент на Европейския икономически и социален комитет. 

Презентации през първия ден на форума представят представители на институциите, отговорни за прилагане на политиките, заложени в Дунавската стратегия – Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Асоциацията на дунавските общини "Дунав", Министерството на външните работи на Румъния, Федерално министерство за Европа, интеграция и външни работи на Австрия, и други. 

Вторият ден на събитието е посветен на сътрудничеството в областта на туризма и връзката между Черноморския регион и Дунавската стратегия. Приветствие пред участниците в срещата ще направят министърът на туризма Николина Ангелкова, зам.-министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС Олег Петков и генералният секретар на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество Майкъл Христидис.

Представители на работодателски организации от България, Румъния, Гърция, членове на ЕИСК, ще дискутират възможностите за трансгранично сътрудничество и нетрадиционните форми на туризъм, устойчивото развитие на туристическата инфраструктура и селския туризъм. Ще бъдат представени добри практики в областта на маркетинга и популяризирането на туристически дестинации.

В програмата на форума са предвидени и посещения на обекти, свързани с темата за нетрадиционните форми на туризъм, както и среща с кметовете на Балчик и Каварна.