VII СОУ "Кузман Шапкарев" в Благоевград е домакин на Второто национално състезание по информационни технологии, което ще се проведе от 26 до 28 март в ЮЗУ "Неофит Рилски". Официалното откриване ще бъде утре от 18.00 ч. в аулата на благоевградския университет.
Учениците ще бъдат разпределени в две възрастови групи - V-VIII и IX-XII клас. По-малките ще работят в направления “Уеб сайт” и “Мултимедийни приложения”, а гимназистите ще показват умения по "Уеб сайт”, “Мултимедийни клипове”, “Flash приложения” и “Интернет приложения”.
Проектите трябва да бъдат на тема “Моят роден край – познат и непознат”, “Великите събития на ХХ век”, “Изкуството и моят свят” и “Многоезична Европа”.
На отличените участници от XII-и клас ръководството на Югозападния университет ще им предложи прием за следващата академична година.
От настоящата година състезанието е вписано в календара на дейностите на Съюза на математиците в България. Благодарение на активното съдействие на ректора на ЮЗУ „Неофит Рилски” проф. Иван Мирчев, състезанието добива мащабите на най-голямото по своя характер състезание в областта на информационните технологии. Съставът на журито – представители на реномирани висши учебни
заведения, автори на учебници и учебни програми – допринася за обективността и високото ниво на състезанието, отбелязват организаторите.
В резултат на това интересът към Второто национално състезание, което ще се проведе по традиция в последната събота и неделя на март, е изключително голям.
Заслуга за популяризирането на събитието и за изработването на ясния регламент и правила за участие има и експертът по информационни технологии в Регионалния инспекторат по образованието в Благоевград - инж. Василиса Павлова.
Първото издание на състезанието се проведе точно преди година при домакинството на VII СОУ "Кузман Шапкарев". Броят на участниците надхвърли очакванията на организаторите с рекордния брой от 105 проекта, представени от 149 ученици. Състезателите бяха разпределени в две възрастови групи - V-VIII и IX-XII клас в направления “Уеб дизайн”, “Мултимедийни приложения” и “Интернет приложения”. Зададените теми бяха “Моят роден край – познат и непознат”, “Моят свят в музика и образи” и “Човек е оцелял, защото се е смял”.