Европейският космически телескоп „Гая” вече може да започне изследователската си мисия, свързана с триизмерно картографиране на Млечния път, след като се сблъска с неочаквани проблеми, оповести Европейската космическа агенция (ЕКА), цитирана от АФП.
„Гая” може да започне петгодишните си изследвания, но влизането му в употреба бе забавено от няколко неочаквани аномалии, се казва в комюнике. Въпреки забавянето ЕКА би трябвало да публикува първия „каталог на небето”, актуализиран с данни от „Гая”, през лятото на 2016-а, отбелязва БТА.
Изстрелян с ракета „Союз” от космическия център в Гвиана, „Гая” се намира в привилегирована за наблюдения позиция, на около 1,5 милиона км от Земята.
„Етапът, свързан с влизането на телескопа в употреба, бе труден”, призна научният ръководител на проекта Тимо Прусти. „Но общо погледнато, „Гая” е в състояние да удържи обещанията си. Всички изследователски цели са постижими”, допълни той.
Мисията „Гая” на стойност 740 млн. евро трябва да установи местоположението на 1 милиард звезди в нашата галактика, всяка от които е била наблюдавана около 70 пъти. Телескопът трябва не само да определи местоположението и движението на звездите, но също разстоянието им от Земята, а това е най-трудният за изчисляване параметър. За над 99% от звездите това разстояние никога не е било измерено прецизно.