Планетариумът в Смолян показа уникален постер на мъглявината „Карина”
Планетариумът в Смолян показа уникален постер на мъглявината „Карина” / Thinkstock/Getty Images

Планетариумът в Смолян показа днес уникален постер с изображение от Хъбъл на мъглявината Карина. Впечатляващото триметрово изображение е част от откритата днес в Планетариума изложба „Удивителното наследство на Космическия телескоп Хъбъл”.

Представянето на постера е част от международна инициатива, с която в различни държави днес се отбелязва 25-годишнината на Космическия телескоп Хъбъл в орбита. Голяма част от нашите възгледи за Вселената претърпяха известна промяна благодарение на постиженията с телескопа Хъбъл, заяви при откриването на изложбата астрономът Христина Калайджиева.

Постерът изобразява една обширна област от съзвездието Кил - мъглявината Карина, в центъра се вижда много красив звезден куп, встрани се наблюдават стълбове, долини, кухини и звезди в различен момент от своята еволюция, обяснява Калайджиева. Според нея изображението комбинира снимки, направени не само във видимата част на спектъра, но и в инфрачервената.

Изображението от навършващия четвърт век в орбита телескоп показва според астрономите детайли, които не биха могли да се видят и с най-добрата техника на Земята.

Карина е най-голямата наблюдавана мъглявина, намира се на разстояние 6-10 000 светлинни години, а звездният куп - на 20 000 светлинни години, уточнява Христина Калайджиева.

Астрономите обясняват, че всъщност светлината от този звезден куп е „пътувала” 20 000 светлинни години, докато я заснеме Хъбъл. Гледайки към небето, виждаме историята на нашата Вселена, а в известен смисъл и бъдещето, допълва Калайджиева. Изложбата включва над 60 снимки от Хъбъл. Планетариумът притежава тези фотоси като член на Международната планетарна общност със седалище в Пасадена.

Източник: БТА