Партията Граждански списък на председателя на словенския парламент Грегор Вирант напусна управляващата коалиция между Словенската демократическа партия и още 4 други партии, която се разпадна.
Решението на партията е взето във връзка с обвиненията за корупция срещу премиера Янез Янша, който обаче отказва да подаде оставка. Това обаче означава начало на тежка политическа криза в Словения, след като Янша вече няма пълно мнозинство в парламента. Партията Граждански списък разполага с осем места в парламента, който бе съставен след предсрочни парламентарни избори през декември 2011 г., последвали падането на лявоцентристкото правителство на бившия премиер социалдемократ Борут Пахор /избран след това за президент/.
От февруари 2012 Граждански списък участва в дясноцентристкото правителство на Янез Янша с двама министри - на финансите и на правосъдието и публичната администрация. Граждански списък излиза от коалицията, съобщи по-рано тази вечер Грегор Вирант след партийно събрание в Любляна. Той уточни, че смята да се оттегли от поста председател на парламента и двамата министри от партията ще напуснат също постовете си в коалиционното правителство. Председателят на парламента още преди две седмици поиска от Янша да се оттегли от поста. Поводът беше публикуването на доклад на държавната антикорупционна комисия, от който пролича, че премиерът не е декларирал доход от над 200 000 евро.
Вирант подчерта, че докладът е изострил политическата криза в страната и излизането на Граждански списък от коалицията е първа крачка към разрешаването на тази криза.
Самият Янез Янша коментира по-рано, че евентуално решение на тази партия за излизане от коалицията би било безразсъдно. Без Граждански списък останалите четири партии в правителствената коалиция не разполагат вече с абсолютно мнозинство в парламента - те ще имат само 42 от общо 90 места. Други две партии от коалицията също поискаха оставката на Янша и заплашиха, че ще излязат от правителството, ако това не стане. Тази тежка политическа криза избухва на фона на мащабна икономическа криза в страната, допълва БГНЕС.
Страната, която бе за пример сред другите бивши социалистически страни, присъединили се към ЕС, сега става евентуален кандидат за финансова помощ от ЕС и МВФ след Ирландия, Португалия, Гърция и Испания. Особено тежко е състоянието на банковия сектор, включително засегнати са и държавните банки. Мерките за бюджетни ограничения на правителството се сблъскват със силна обществена съпротива. Синдикатите успешно организираха обща стачка, а гражданските организации не спират да осъждат "корупцията на политическата класа".