Университетски преподавател е убит с мачете в Бангладеш
Университетски преподавател е убит с мачете в Бангладеш / ThinkStock/Getty Images

Неизвестни убиха университетски преподавател в Бангладеш. Това съобщи местната полиция, която свързва нападението с предишни убийства на светски активисти и пропагандатори на атеизма от ислямски екстремисти, предаде Франс прес.

58-годишният преподавател по английски Резаул Карим Сидик е бил нападнат изотзад с мачете, докато вървял към автобусната спирка от жилището си в северозападния университетски град Раджшахи, уточни за АФП полицейски служител.

В средата на април полицията съобщи за ареста на двама членове на забранена ислямистка въоръжена групировка, предполагаемо замесена в убийството на светски активист дни преди това. Двайсет и шестгодишният студент по право Назимудин Самад, разпространявал светски идеи, бе убит недалеч от университета в Дака от неизвестни, въоръжени с мачетета.

Ислямистите имат ненормално отношение към тялото и жената

Миналата година в страната бяха убити, вероятно от ислямисти, четирима светски настроени блогъри и един издател. Полицията арестува предполагаеми членове на забранената групировка "Ансарула Бангла", но още не се е стигнало до процес. Осем души от това формирование впрочем са осъдени за убийството на блогър атеист през 2013 г.

Светските активисти обвиняват ислямистите, че внасят в специален черен списък хора, набелязани за убийство, и настояват властите на светската държава да бранят по-ефикасно свободата на изказа.

Убитият днес преподавател се занимаваше с разнообразни културни дейности в свободното си време - пишеше стихове и разкази, издаваше литературно списание, обясни пред АФП негов колега, като изтъкна, че загиналият "никога не е писал, нито е говорел публично против религията".

Ислямска държава изпълнява пророчество на 1400 години

Според полицията убитият се е интересувал и от музика, отворил е дори музикално училище в град Багмара, известен като крепост на друга забранена ислямистка групировка - "Джаматул муджахидин Бангладеш".

Трета групировка - "Ансар ал ислам", клон на Ал Каида в Бангладеш, пое в началото на април отговорността за убийството на студента, но полицията заяви, че вижда в него почерка на "Ансарула Бангла".

Властите в Бангладеш постоянно отричат, че в страната действат ислямистки групировки, вдъхновявани отвън, но според аналитиците продължителната политическа криза е радикализирала местната опозиция и заплахата от ислямизма расте, добавя АФП.

Източник: БТА