/ Thinkstock/Getty Images
Пожарите, обхванали този месец редица райони на Северното полукълбо на Земята, ще окажат дългосрочно негативно влияние на екосистемата, здравето на хората и климата, предупреди Световната метеорологична организация (СМО) към ООН, цитирана от ТАСС.

Светът е изгубил рекордно голям брой горски площи за година
 
"Тези пожари са опустошителни за редица региони, с дългосрочни последствия за околната среда, екосистемите, здравето на хората и климата", заяви говорителка на СМО в Женева. Тя предупреди, че вследствие на пожарите в атмосферата попада въглероден двуокис, който засилва глобалното затопляне. Частиците от дим, падащи върху снега и леда, ще увеличат поглъщането на слънчева топлина, което ускорява затоплянето на Арктика - регион, в който повишаването на температурите върви с по-бързи темпове.

Най-малко 500 сгради са изпепелени при горските пожари в Калифорния
 
Освен това пожарите засилват риска от топене на вечните ледове. Това може да доведе до освобождаване на метан, който също е парников газ.
 
Говорителката подчерта, че особеното при бушуващите в момента пожари е това, че редица от тях избухват на необичайни за подобни явления места като Скандинавския полуостров. В наши дни горите в северната тайга горят с честота, невиждана от 10 хилядолетия, добави тя, припомняйки, че от 70-те години на миналия век са нараснали честотата и мащабите на пожарите и в Южна Европа.

Над 45 пожара бушуват в северните части на Канада
БТА